Ako je to s odkladom splátok úverov?

V súvislosti s nepriaznivou ekonomickou situáciou, ktorú vyvolala celosvetová pandémia došlo aj k znižovaniu osobných financií, čo sa následne prejavilo v problémoch viacerých klientov bankových i nebankových subjektov pri splácaní úverových produktov. Mnohí preto využili možnosť odložiť si ich splácanie. Obvykle to bolo na maximálne povolených 9 mesiacov, no a táto doba väčšine už uplynula, ale COVID kríza stále pretrváva a osobné financie sa nelepšia. Pre niektorých tak nastávajú otázky – čo s tým? alebo možno si odklad znovu predlžiť?

Stratégia Poštovej banky sa mení, do popredia ide 365.bank

Poštová banka pôsobí na slovenskom finančnom trhu od r. 1993 a so svojou rozvinutou  pobočkovou sieťou patrí medzi najväčších poskytovateľov bankových služieb u nás. V rámci nej už dva roky pôsobí aj značka 365.bank. Je to digitálna banka a práve ona preberie od 2. štvrťroka 2021 doterajšie pobočky Poštovej banky.

Kto požičia aj živnostníkom?

Väčšina SZČO (samostatne zárobkovo činné osoby) to nemá vo svojom podnikaní ľahké ani v bežnej ekonomickej situácii, nie to ešte v súčasnej. Odvodové a daňové zaťaženie práce je u nás na európskej špičke , o ich úprave sa stále iba hovorí  a po voľbách sa na to zvyčajne rýchlo zabudne. Samozrejme, že existuje aj vrstva živnostníkov, ktorým sa naozaj darí a bez problémov a bez pôžičiek si vedia zabezpečovať solídnu životnú úroveň pre seba aj svoju rodinu. Názory na to, či je lepšie byť SZČO alebo zamestnancom sa tiež rôznia, každý si môže vybrať ako si zabezpečí svoj príjem. Ten, kto si vybral živnostenské podnikanie to môže mať problematické napr. aj pri získavaní pôžičky.

Vlastné bývanie stále láka – žiadostí o hypotéku neubúda

Úsilie mnohých Slovákov zabezpečiť si vlastný byt či dom nezastavila (možno len trochu pribrzdila) ani pandemická situácia a záujem o hypotekárne úvery sa tak neznižuje. Financovanie  resp. dofinancovanie nového bývania formou hypotéky je stále vyhľadávané. Prispieva k tomu viacero faktorov, k tým rozhodujúcim možno priradiť stále vysoké ceny nehnuteľností na realitnom trhu, takže väčšina záujemcov nie je schopná pokryť požadovanú sumu z vlastných zdrojov. Na druhej strane tiež možnosť získať potrebné financie cez priaznivú ponuku hypotekárneho úverovania. Banky aj v súčasnosti držia úrokové sadzby na predkrízovej úrovni,  RPMN je však flexibilnejšia – poplatky súvisiace s vybavením hypotéky viaceré bankové domy upravovali, väčšinou smerom nahor. Prísnejšie je posudzovaná aj bonita klientov, čo vyplýva s legislatívnych úprav, ale tiež z možných negatívnych dopadov krízy na výšku príjmov niektorých profesií.

Flexibilná pôžička

V súčasnosti žijeme neistú dobu, čo zasahuje do všetkých oblastí nášho života, finančnú nevynímajúc. Naša ekonomika sa síce pomaly znovu rozbieha, no pandemické dopady sú nepríjemné a rast našich osobných financií obmedzený. Nie každý človek  mal vytvorené dostatočné finančné rezervy na preklenutie výpadku príjmov, takže dosť ľudí siaha i po pôžičke. Výber zostal celkom široký, možno si vziať bankovú aj nebankovú pôžičku v rôznej výške, s rôznou dobou splatnosti, s rôznymi parametrami, vyberať možno z rôznych druhov, aj menej známych ako je napr. flexibilná pôžička.

Využili ste už finančnú dotáciu na rekreáciu?

V tejto „po korona“ dobe určite mnohým padne vhod zrelaxovať na dovolenke. Po hektickom období bez možnosti cestovania, stretávania sa, zas možno zájsť na turistiku, poznávať naše kultúrne pamiatky a prírodné krásy, oddychovať pri vode a ešte pri tom aj využiť možnosť, že časť vynaložených finančných nákladov si môžeme dať preplatiť. Nárok na to však nemá každý a finančnú kompenzáciu si môže uplatniť len ten, kto splní určené podmienky.

Zasiahla pandémia aj úrokové sadzby?

V súvislosti s korona krízou sa podľa údajov, ktoré zverejnila Národná banka Slovenska (NBS) predpokladá v tomto roku prepad našej ekonomiky o viac než 10 % a jej oživenie sa očakáva až v roku 2022. Zároveň je známe, že slovenské domácnosti patria v zadlženosti k európskej špičke. Aj napriek opatreniam NBS sa ani v minulom roku tempo nárastu úverových produktov výraznejšie nespomalilo a pandemická situácia tak negatívne zasiahla už dosť napätú finančnú viacerých ľudí, čerpajúcich nejakú pôžičku. Dôkazom môže byť aj veľký záujem klientov jednotlivých bánk o odklad splátok aj refinancovanie úverov.

Nové pôžičky pre podnikateľské subjekty

Pandemickú situáciu sa na Slovensku darí oveľa lepšie zvládať zo zdravotníckeho hľadiska ako z hľadiska ekonomického. Dopady korona krízy na našu malú, otvorenú ekonomiku sú veľké, recesia sa prehlbuje a počty nezamestnaných rastú. Pozitívom je, že vláda  prijíma opatrenia pre zlepšenie tohto stavu, no z objektívnych aj subjektívnych príčin jej štátna pomoc pre podnikateľov – právnické či fyzické osoby stále nestačí a ekonomika má naďalej klesajúcu krivku. Po prvotnej pomoci zameranej hlavne na uhradenie časti mzdových nákladov a poskytovanie príspevku SZČO, ktoré zostali bez príjmov resp. mali značný pokles tržieb tak bola schválená možnosť požičať si finančné prostriedky so štátnou zárukou, za výhodnejších podmienok než je to obvyklé.

Zmenami prechádza aj trh s pôžičkami

Osobné, ale aj podnikateľské financie zažívajú v tomto období zaťažkávaciu skúšku. Pandémia prišla nečakane, zasiahla prakticky všetkých a všetko, finančný trh nie je výnimkou. Tí, ktorí v dobrých minulých časoch šetrili a majú akú – takú  finančnú rezervu sú určite v menšine. Viacero fyzických a právnických osôb však musí hľadať spôsob, ako toto nepriaznivé obdobie preklenúť. Štát sa síce snaží pomáhať, no nie všetkým je určená jeho prvá či druhá pomoc, takže väčšina ľudí si musí pomôcť sama. Niektorí začali hľadať nové zdroje príjmov formou ďalšieho zamestnania, iní analyzujú svoje výdavky s cieľom ušetriť a viacerí asi uvažujú aj nad spôsobom ako, kde, od koho si požičať. Ponuky pôžičiek síce sú, no aj pôžičkový trh sa mení.

Možno získať novú pôžičku aj napriek zápisu v úverovom registri?

V súvislosti s dôsledkami, ktoré môže priniesť (a žiaľ už aj reálne prináša) prebiehajúca svetová pandémia sa čoraz častejšie hovorí o nutnosti zmiernenia výpadku príjmov u mnohých ľudí v aktívnom veku. Práve táto skupina tvorí aj najväčšie percento v oblasti čerpania úverov – hlavne hypotekárnych, ale tiež spotrebiteľských.

Zaplatené úroky môžu byť aj daňovým bonusom

Nachádzame sa v období podávania daňových priznaní k dani z príjmov resp. ročného zúčtovania dane za minulý rok. Jej výšku ovplyvňuje viacero faktorov, nezdaniteľné aj odpočítateľné položky a jednou z nich je daňový bonus na zaplatené úroky z úveru na bývanie. Nie je to však automaticky nárokovateľná položka pre všetkých, ktorí splácajú hypotéku. Najprv je nutné splnenie určených podmienok a až potom sa tento bonus môže stať realitou pri výpočte výšky dane z príjmov fyzickej osoby.

Podmienky na získanie úverov sa znovu sprísnili

Podľa údajov, ktoré zverejnila Národná banka Slovenska úvery poskytnuté domácnostiam rástli aj v roku 2019, pričom najviac rástol počet dlhodobých úverov s dobou splatnosti nad 5 rokov a najmenej krátkodobé úvery. Úrokové miery úverov aj RPMN mierne klesali, priemerné úročenie hypotekárnych úverov na bývanie dosahovalo 1,6 % p. a., pri spotrebiteľských úveroch okolo 8,5 % p. a.

Pôžička môže mať rôznu podobu

Aj ľudia, ktorí sa snažia spravovať svoje osobné financie zodpovedne sa môžu v priebehu roka dostať do situácie, keď im peniaze „pochybia“. Príčin môže byť viacero, od nepredvídanej udalosti až po chcenie splniť  si nejakú  túžbu. V prípade, ak ide len o prechodný jav nedostatku vlastných financií, nemusí to byť teda hneď stresujúci stav. Riešením môže byť napríklad pôžička a nakoľko je v súčasnosti na finančnom trhu taká situácia aká je t.j. nízke prípadne až nulové úverové úroky, dostatočný počet serióznych poskytovateľov, široké pôžičkové portfólio, tak požičať si z externých zdrojov môže byť aj vhodným počinom pri riešení finančného problému.

Úver cez mobilnú aplikáciu

Digitalizácia sa stáva bežnou súčasťou nášho života a bankový sektor nie je výnimkou. Digitálne bankovníctvo umožňuje komunikáciu medzi bankou a klientom v online priestore, stačí  mať k dispozícii mobil, tablet či hodinky. Možno tak spravovať osobné či firemné financie kedykoľvek aj odkiaľkoľvek, podľa vlastnej potreby a bez nutnosti osobnej návštevy na pobočkách banky. Online si možno založiť bežný účet, získať kreditnú kartu, prevádzať finančné transakcie, sporiť si  aj získať úver. Rýchlo, jednoducho, pohodlne – takto to banky avizujú. Jednou z nich je aj Tatra banka a. s., považovaná za lídra v tejto oblasti, ktorá  za svoje inovatívne produkty získala viaceré medzinárodné ocenenia a tiež  mobilná 365 bank, takže bude možno podnetné pozrieť sa na ich aktuálne ponúkané úverové digitálne produkty.

Pôžička na vianočné darčeky = dobrá voľba?

Najkrajšie sviatky v roku sa blížia a k nim neodmysliteľne patria aj darčeky. Každý má o nich vlastnú predstavu, v každej rodine to majú inak zaužívané, no jedno je spoločné: na zabezpečenie darčekov sú  potrebné finančné prostriedky. Pre niekoho to nie je žiadny problém, pretože si na to našetril, vlastné peniaze má teda k dispozícii, iný to však rieši z externých zdrojov – pôžičkou.

Končí sa vám doba fixácie na hypotéke?

Blíži sa koniec kalendárneho roka a pre niektorých aj koniec doby fixácie na hypotekárnom úvere. Takýto typ úveru je dlhodobá záležitosť, takže určite neuškodí venovať pozornosť výške úrokovej sadzby a obdobiu jej fixácie.

Aké môžu byť dôvody zamietnutia pôžičky?

Chceli by ste si požičať a nedarí sa vám získať potrebné finančné prostriedky? Dôvody zamietnutia žiadosti môžu byť rôzne. Každý poskytovateľ takýchto finančných služieb má totiž nastavené vlastné kritériá, ktoré je nutné splniť na to, aby mohla byť žiadosť o pôžičku kladne vybavená. Už sú našťastie za nami časy, keď nebankové spoločnosti masívne propagovali pôžičky pre každého, aj pre nezamestnaných či zadlžených zo všetkých strán.

Pôžička v seniorskom veku

Ahoj – pôžička aj nákup na splátky

Koncom minulého roku kúpila Poštová banka, a. s. licencovanú nebankovú spoločnosť Amico Finance a výrazne tým rozšírila svoju pôsobnosť na splátkovom trhu. Premenovaním vznikla značka Ahoj, pod ktorou však banka ponúka okrem nákupu na splátky aj pôžičkové produkty.

Online pôžička cez aukciu

V dnešnej dobe je celkom bežným javom, že pôžičku vybavujeme online spôsobom. Je to pohodlné, rýchle, pre väčšinu žiadateľov aj jednoduché, preto nie je prekvapením, že poskytovatelia  úverových produktov ponúkajú rôzne formy a spôsoby ako získať pôžičku online. Jednou z nich je aj internetová aukcia. Na finančnom trhu síce funguje už viac rokov, no zatiaľ to nie je veľmi rozšírená možnosť požičania si finančných prostriedkov, takže potenciálnym záujemcom o pôžičku možno prídu nasledujúce informácie vhod.