Možno získať novú pôžičku aj napriek zápisu v úverovom registri?

V súvislosti s dôsledkami, ktoré môže priniesť (a žiaľ už aj reálne prináša) prebiehajúca svetová pandémia sa čoraz častejšie hovorí o nutnosti zmiernenia výpadku príjmov u mnohých ľudí v aktívnom veku. Práve táto skupina tvorí aj najväčšie percento v oblasti čerpania úverov – hlavne hypotekárnych, ale tiež spotrebiteľských.

Zaplatené úroky môžu byť aj daňovým bonusom

Nachádzame sa v období podávania daňových priznaní k dani z príjmov resp. ročného zúčtovania dane za minulý rok. Jej výšku ovplyvňuje viacero faktorov, nezdaniteľné aj odpočítateľné položky a jednou z nich je daňový bonus na zaplatené úroky z úveru na bývanie. Nie je to však automaticky nárokovateľná položka pre všetkých, ktorí splácajú hypotéku. Najprv je nutné splnenie určených podmienok a až potom sa tento bonus môže stať realitou pri výpočte výšky dane z príjmov fyzickej osoby.

Podmienky na získanie úverov sa znovu sprísnili

Podľa údajov, ktoré zverejnila Národná banka Slovenska úvery poskytnuté domácnostiam rástli aj v roku 2019, pričom najviac rástol počet dlhodobých úverov s dobou splatnosti nad 5 rokov a najmenej krátkodobé úvery. Úrokové miery úverov aj RPMN mierne klesali, priemerné úročenie hypotekárnych úverov na bývanie dosahovalo 1,6 % p. a., pri spotrebiteľských úveroch okolo 8,5 % p. a.

Pôžička môže mať rôznu podobu

Aj ľudia, ktorí sa snažia spravovať svoje osobné financie zodpovedne sa môžu v priebehu roka dostať do situácie, keď im peniaze „pochybia“. Príčin môže byť viacero, od nepredvídanej udalosti až po chcenie splniť  si nejakú  túžbu. V prípade, ak ide len o prechodný jav nedostatku vlastných financií, nemusí to byť teda hneď stresujúci stav. Riešením môže byť napríklad pôžička a nakoľko je v súčasnosti na finančnom trhu taká situácia aká je t.j. nízke prípadne až nulové úverové úroky, dostatočný počet serióznych poskytovateľov, široké pôžičkové portfólio, tak požičať si z externých zdrojov môže byť aj vhodným počinom pri riešení finančného problému.

Úver cez mobilnú aplikáciu

Digitalizácia sa stáva bežnou súčasťou nášho života a bankový sektor nie je výnimkou. Digitálne bankovníctvo umožňuje komunikáciu medzi bankou a klientom v online priestore, stačí  mať k dispozícii mobil, tablet či hodinky. Možno tak spravovať osobné či firemné financie kedykoľvek aj odkiaľkoľvek, podľa vlastnej potreby a bez nutnosti osobnej návštevy na pobočkách banky. Online si možno založiť bežný účet, získať kreditnú kartu, prevádzať finančné transakcie, sporiť si  aj získať úver. Rýchlo, jednoducho, pohodlne – takto to banky avizujú. Jednou z nich je aj Tatra banka a. s., považovaná za lídra v tejto oblasti, ktorá  za svoje inovatívne produkty získala viaceré medzinárodné ocenenia a tiež  mobilná 365 bank, takže bude možno podnetné pozrieť sa na ich aktuálne ponúkané úverové digitálne produkty.

Pôžička na vianočné darčeky = dobrá voľba?

Najkrajšie sviatky v roku sa blížia a k nim neodmysliteľne patria aj darčeky. Každý má o nich vlastnú predstavu, v každej rodine to majú inak zaužívané, no jedno je spoločné: na zabezpečenie darčekov sú  potrebné finančné prostriedky. Pre niekoho to nie je žiadny problém, pretože si na to našetril, vlastné peniaze má teda k dispozícii, iný to však rieši z externých zdrojov – pôžičkou.

Končí sa vám doba fixácie na hypotéke?

Blíži sa koniec kalendárneho roka a pre niektorých aj koniec doby fixácie na hypotekárnom úvere. Takýto typ úveru je dlhodobá záležitosť, takže určite neuškodí venovať pozornosť výške úrokovej sadzby a obdobiu jej fixácie.

Aké môžu byť dôvody zamietnutia pôžičky?

Chceli by ste si požičať a nedarí sa vám získať potrebné finančné prostriedky? Dôvody zamietnutia žiadosti môžu byť rôzne. Každý poskytovateľ takýchto finančných služieb má totiž nastavené vlastné kritériá, ktoré je nutné splniť na to, aby mohla byť žiadosť o pôžičku kladne vybavená. Už sú našťastie za nami časy, keď nebankové spoločnosti masívne propagovali pôžičky pre každého, aj pre nezamestnaných či zadlžených zo všetkých strán.

Pôžička v seniorskom veku

Ahoj – pôžička aj nákup na splátky

Koncom minulého roku kúpila Poštová banka, a. s. licencovanú nebankovú spoločnosť Amico Finance a výrazne tým rozšírila svoju pôsobnosť na splátkovom trhu. Premenovaním vznikla značka Ahoj, pod ktorou však banka ponúka okrem nákupu na splátky aj pôžičkové produkty.

Online pôžička cez aukciu

V dnešnej dobe je celkom bežným javom, že pôžičku vybavujeme online spôsobom. Je to pohodlné, rýchle, pre väčšinu žiadateľov aj jednoduché, preto nie je prekvapením, že poskytovatelia  úverových produktov ponúkajú rôzne formy a spôsoby ako získať pôžičku online. Jednou z nich je aj internetová aukcia. Na finančnom trhu síce funguje už viac rokov, no zatiaľ to nie je veľmi rozšírená možnosť požičania si finančných prostriedkov, takže potenciálnym záujemcom o pôžičku možno prídu nasledujúce informácie vhod.

Zadlženosť obyvateľstva je stále vysoká

Slovensko sa dlhodobo drží na popredných priečkach vo výške požičaných peňazí na obyvateľa nielen v stredoeurópskom regióne, ale v rámci celej Európskej únie. Podľa štatistických údajov z úverových registrov (SRBI – Spoločný register bankových informácií a NRKI – Nebankový register klientských informácií) je v súčasnosti zadlžený každý tretí dospelý obyvateľ našej krajiny.

Banky na leto nachystali bonusové akcie, ale aj úpravy cenníkov

Na finančnom trhu sa stále niečo deje. Ani letné teploty a obdobie dovoleniek pohyb neobmedzili. Niektoré finančné subjekty nasadili svoje akciové produkty a niektoré si zas na letné obdobie načasovali úpravu svojich poplatkov. Podrobné informácie možno nájsť na ich internetových stránkach, nižšie je uvedený stručný výber typu: kto čo ponúka a kto čo upravuje – väčšinou sú to ceny za služby nasmerované nahor.

Dovolenka a financie

Zaplatením dovolenky (aj keď je all inclusive) sa výdaj našich „dovolenkových financií“ zvyčajne nekončí. Väčšina z nás si chce priniesť aspoň nejaký suvenír, či vylepšiť si pobyt podľa vlastných predstáv. Na tom nie je nič neobvyklé, no potrebné je počítať s tým, že zadarmo to nebude. Dôležité je však myslieť aj na nehmotné veci – poistenie, či finančné zdroje, ktoré budeme mať na dovolenke k dispozícii.

Záujem o úvery na bývanie pretrváva

Objem úverov na bývanie aj v roku 2019 stále stúpa napriek tomu, že Národná banka Slovenska (NBS) sprísnila a naďalej sprísňuje podmienky pre ich poskytnutie. Ceny bytov idú už dlhšie obdobie mierne nahor, no ceny domov nabrali opačný trend a úrokové sadzby na úverových produktoch si zatiaľ tiež držia nízku hladinu.

Bankopoistenie aj iné doplnkové služby

Banka je v bežnom živote väčšinou chápaná ako inštitúcia, v ktorej máme uložené svoje peniaze, kde si môžeme požiadať o pôžičku, kde riešime svoje bezhotovostné aj hotovostné platobné operácie, kde môžeme získať cudziu menu... Menej známe je, že v banke si možno zriadiť aj viac druhov poistenia, využiť služby finančných poradcov či získať pomoc pri riešení niektorých finančných situácií.

Ponuky pôžičiek cez internet

V dnešnej dobe, keď internet patrí medzi úplne bežné a obľúbené komunikačné prostriedky nikoho neprekvapuje, že tak funguje aj trh s pôžičkami. Na rozdiel od nedávnej minulosti, keď si inzerciu pôžičiek a komunikáciu so záujemcami obvykle obhospodaroval priamo poskytovateľ produktu sa však trhové pomery trochu zmenili.

Fungujú ešte malé, rýchle pôžičky?

Pôžičky, ktoré poskytovatelia ponúkali pod názvami: rýchle, ihneď, do 24 hodín, krátkodobé, online... boli dlhodobo obľúbené a zažívali svoj boom hlavne v období, keď na finančnom trhu s pôžičkami pôsobilo množstvo rôznych subjektov. Po sprísnení poskytovateľských podmienok a zavedení licencií od Národnej banky Slovenska sa trh pozitívnym smerom prečistil, no malú, rýchlu pôžičku možno získať aj teraz. Nie síce od „hocikoho“, ale žiadateľ, ktorý potrebuje rýchlu finančnú výpomoc sa môže obrátiť na niektoré bankové inštitúcie, nebankové spoločnosti s licenciou alebo využiť formu P2P – pôžičky na súkromnej báze.

V bankovej ponuke Majstrovská pôžička aj lístky na hokej

Blížia sa majstrovstvá sveta v hokeji a kto si ešte nezabezpečil lístky, má ešte šancu ich získať a to celkom netradične - od banky. Znie to možno neštandardne, no je to realita. Raiffeisen bank pripravila pre hokejových fanúšikov, no nielen pre nich zaujímavú ponuku.

Nová pôžička pre študentov

Štúdium na vysokej škole u nás nikdy nebolo a asi ani nebude úplne zadarmo. Nebolo tomu tak ani v minulom režime, pretože aj vtedy si študent musel kupovať skriptá či platiť stravu a ubytovanie z vlastného alebo rodičovského vrecka. V súčasnosti je situácia podobná, tiež to nie je zadarmo a tak niektorým študentom možno príde vhod ponuka pôžičky na financovanie ich  štúdia. Študentské pôžičky majú síce vo svojom portfóliu aj banky, no teraz vláda na návrh Ministerstva školstva schválila aj novú tzv. stabilizačnú pôžičku. Príslušný zákon by mal nadobudnúť účinnosť 1.júna 2019.