Kreditné kar ty sú na Slovensku využívané stále viac, rastie počet transakcií prevedených kreditnými kartami a podľa štatistických údajov je v súčasnosti v obehu okolo 700 tisíc rôznych platobných kreditných kariet.

Aj kreditná karta má svoje plusy a mínusy

Pojem „kreditka“ sa však často používa aj v súvislosti s debetnou kartou, no rozdiel medzi nimi je značný: na debetnej karte má klient svoje vlastné peniaze, na kreditnej karte disponuje s cudzími peniazmi. Podrobnejšie informácie o platobných kartách možno nájsť aj v článkoch na portáli www.financieonline.sk.

Kreditná karta je teda úverový produkt, ktorý umožňuje čerpať cudzie finančné prostriedky do výšky dohodnutého a schváleného úverového limitu. Na rozdiel od väčšiny bežných pôžičiek má však bezúročné obdobie (zvyčajne je to interval 40 – 50 dní), ktoré nie je úročené t.j. vrátiť je potrebné len toľko peňazí, koľko bolo z karty vyčerpaných napr. platby kreditnou kartou v sume 300 €, nutné splatiť tiež 300 €. Na prvý pohľad je to celkom príjemné zistenie, no v prípade, ak klient nestihne vrátiť prostriedky v tomto období, následne to až také príjemné nie je, pretože úroky sa často „vyšplhajú“ dosť vysoko nad bežné úrokové sadzby podobných pôžičkových produktov.

Dve stránky  kreditných kariet

Vo všeobecnosti platí, že získať kreditnú kartu z banky alebo z nebankovej spoločnosti (nebankovky v tomto prípade väčšinou spolupracujú s bankami) je celkom jednoduché a rýchle. Stačí splniť základné podmienky: záujemca o vydanie kreditnej karty je dospelá osoba, občan Slovenskej republiky s určitou úrovňou bonity (príjem sa overuje formou potvrdenia od zamestnávateľa alebo výpisom z daňového priznania v prípade príjmu z podnikateľskej činnosti). Niektoré banky síce podmieňujú sprístupnenie kreditnej karty  existenciou osobného účtu klienta v danej banke, no väčšinou možno získať kreditnú kartu aj bez nutnosti byť klientom banky.

Kreditná karta je teda úverový produkt, ktorý umožňuje čerpať cudzie finančné prostriedky do výšky dohodnutého a schváleného úverového limitu.

Doba platnosti kreditnej karty je obvykle obmedzená na obdobie 1 až 3 roky, nebankové spoločnosti vydávajú aj kreditky bez obmedzenia platnosti a využíva sa forma revolvingového úveru. Splácanie vyčerpaných prostriedkov po skončení bezúročného obdobia prebieha buď v mesačných splátkach, pričom býva stanovená aj minimálna splátka cca 5 % - 10 % z celkovej dlžnej sumy alebo je dlžná suma splatená jednorazovou úhradou. Použitie kreditnej  karty je rôzne, vhodné hlavne pri bezhotovostných platbách, ako garancia pri rezervácii hotela, pri prenájme auta, pri platbe za letenky...

K pozitívnym stránkam kreditných kariet možno teda zaradiť:

 • peniaze na karte sú k dispozícii kedykoľvek, 24 hodín/ 7 dní v týždni a zmenu limitu na karte je možné previesť aj online spôsobom, bez nutnosti osobnej návštevy banky
 • existencia bezúročného obdobia
 • kartou možno prevádzať bezhotovostné platby za tovar a služby v kamenných obchodoch aj v internetových e-shopoch
 • platiť kreditnou kartou možno nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí, kde je kreditná karta často vnímaná ako produkt, ktorý vydala banka svojmu overenému klientovi so zabezpečenou bonitou
 • s kreditnou kartou možno získať aj rôzne benefity typu: zvýhodnené cestovné poistenie, bonus za využívanie revolvingového úveru...

Na druhej strane možno negatívne hodnotiť:

 • bezúročné obdobie neplatí pre výbery hotovosti z bankomatov, tieto sú hneď spoplatňované
 • priemerné úrokové sadzby na kreditných kartách sú okolo 20 % p. a. (pri podobnom produkte bezúčelový spotrebiteľský úver je to cca 10 % p. a.)
 • u väčšiny poskytovateľov existencia mesačných poplatkov za správu kartového účtu aj keď nie sú prostriedky čerpané

Kedy sa oplatí použiť kreditnú kartu?

Na túto otázku asi univerzálna odpoveď neexistuje, pretože každý držiteľ kreditnej karty má o tom svoje predstavy, no kreditná karta sa „môže hodiť“, ak:

 • máme prechodný nedostatok vlastných finančných prostriedkov no vieme, že „nám prídu“ ešte počas bezúročného obdobia t.j. v prípade bezhotovostnej platby kreditnou kartou za tovary alebo služby naozaj zaplatíme len toľko, ako keby sme použili svoje  peniaze
 • potrebujeme alebo chceme mať  finančnú rezervu pre rôzne účely (kým peniaze nie sú čerpané, nie sú ani úročené – to je napr. na rozdiel od bežného spotrebiteľského úveru pozitívne zistenie)
 • chceme platiť v zahraničí, nie je potrebné navštíviť zmenáreň a ušetríme tak čas aj náklady na poplatky za služby.

Ešte však aj stručné konštatovanie, že sa oplatí myslieť tiež na to, že kreditná karta je stále typ úverového produktu, preto je vhodné dobre premyslieť použitie finančných prostriedkov z kreditnej karty.

Hodnocení kategorie 4.5
Aj kreditná karta má svoje plusy a mínusy hodnotenie návštevníkov 4.2/5 z 0 hlasov.

Spoľahlivé pôžičky

30 000
Výška pôžičky 300 € - 30 000 €
Úrok od 4 %
Splatnosť 12 - 96 mes.
25 000
Výška pôžičky 490 € - 25 000 €
Úrok od 6,9 %
Splatnosť 13-96 mes.

Diskuze