Nemožno poprieť fakt, že mladomanželské pôžičky boli v predchádzajúcom režime populárne a obľúbené. Mladým ľuďom pomohli pri štarte do rodinného života a aj spoločnosť bola spokojná, pretože stúpala krivka pôrodnosti. Nasledujúce demokratické zmeny však priniesli aj zmenu priorít, sociálna politika bola nastavená iným spôsobom a tento typ pôžičiek neskôr zanikol. To sa však už v súčasnosti mení, mladomanželské pôžičky sa „oprašujú“ a na svet prichádza nový návrh pôžičiek pre mladých.

Chystá sa návrat mladomanželských pôžičiek

Od kedy, koľko a pre koho?

Novela zákona o štátnom fonde rozvoja bývania (ŠFRB), v ktorej majú byť zadefinované aj podmienky a parametre mladomanželských pôžičiek by mala nadobudnúť platnosť 1. júla 2019. Momentálne ešte prebiehajú rokovania, takže môže dôjsť k úpravám, ale zatiaľ je navrhnuté, že:

  • pôžičku budú môcť získať mladomanželia, ktorí majú menej než 35 rokov a manželmi sú minimálne 1 rok
  • aspoň jeden z partnerov by mal mať odpracované minimálne 2 roky
  • výška mladomanželskej pôžičky 15 000 € , doba jej splatnosti 15 rokov
  • za narodenie dieťaťa možno odpísať 2 000 € (max však 6 000 €) z istiny pôžičky
  • výška úrokovej sadzby 1 % p. a. je fixovaná na celú dobu splatnosti.

Na aký účel bude možné takéto finančné prostriedky použiť?

Ako je už vyššie spomenuté, pôžičky pôjdu cez ŠFRB, sú cielené ako podpora pre začínajúce mladé rodiny na obstaranie si vlastného bývania. Peniaze z mladomanželskej pôžičky môžu byť použité na:

  • kúpu nového alebo tiež staršieho bytu
  • rekonštrukciu staršej nehnuteľnosti, bytu aj domu.

Ak však žiadateľ o takýto typ pôžičky už doteraz získal nejakú inú formu podpory zo Štátneho fondu rozvoja bývania, na mladomanželskú pôžičku nemá nárok, ani keď spĺňa kritériá na jej získanie.

Bude to výhodný úverový produkt?

Určite je zvýhodnený oproti bežným úverom v komerčných bankách vo výške úrokovej sadzby a pozitívom je aj možnosť odpísania určitej sumy istiny. V porovnaní s hypotekárnym úverom, kde sa pohybuje úročenie od 1,5 % p. a. nahor je to nezanedbateľný fakt, podobne ako aj garantovaná fixácia počas celej doby trvania úverového vzťahu. Podobne je to tiež v prípade doterajších štátom dotovaných hypoték pre mladých, kde si môže príjemca odpočítať daňový bonus, no maximálne 400 € ročne a obmedzená je tiež garancia podpory na 5 rokov. Návrh mladomanželských pôžičiek je aj v tomto smere výhodnejší.

Vo všeobecnosti sa teda mladomanželské pôžičky už teraz javia ako zaujímavý produkt, ktorý by mohol pomôcť mladým rodinám  Aká však bude realita, koľko finančných prostriedkov bude vyčlenených a pre koho, to sa ukáže až neskôr.

Hodnocení kategorie 4.5
Chystá sa návrat mladomanželských pôžičiek hodnotenie návštevníkov 4.2/5 z 0 hlasov.

Spoľahlivé pôžičky

24 000
Výška pôžičky 350 € - 24 000 €
Úrok od 5,9 %
Splatnosť 12 - 96 mes.
25 000
Výška pôžičky 3 000 € - 25 000 €
Úrok od 5,7 %
Splatnosť 1 – 7 rokov
15 000
Výška pôžičky 1 000 € - 15 000 €
Úrok od 7,9 %
Splatnosť 2 - 10 rokov

Diskuze