Zaplatením dovolenky (aj keď je all inclusive) sa výdaj našich „dovolenkových financií“ zvyčajne nekončí. Väčšina z nás si chce priniesť aspoň nejaký suvenír, či vylepšiť si pobyt podľa vlastných predstáv. Na tom nie je nič neobvyklé, no potrebné je počítať s tým, že zadarmo to nebude. Dôležité je však myslieť aj na nehmotné veci – poistenie, či finančné zdroje, ktoré budeme mať na dovolenke k dispozícii.

Dovolenka a financie

Cestovné poistenie

Ak nemáme zjednané celoročné poistenie, prípadne ak v cene za dovolenku nebolo toto poistné zahrnuté, určite sa oplatí zabezpečiť si aspoň krátkodobé cestovné poistenie. Na internetových stránkach je dostatok ponúk, možno využiť aj pohodlný online spôsob a porovnať si jednotlivých poskytovateľov. Následne si podľa kalkulačky na webovej stránke vybraného subjektu nastaviť poistenie podľa individuálnych potrieb a predstáv. Jeho cena je variabilná, záleží od viacerých faktorov, no určite je vhodné zainvestovať pár eur navyše a mať pokryté hlavne: liečebné náklady, úrazové poistenie, zodpovednosť za škodu a zísť sa môže aj poistenie straty batožiny či storna. Pri týždňovom rekreačnom pobyte v rámci európskeho priestoru možno získať takéto poistenie už od cca 12 € (AXA) alebo balíček Excelent z poisťovne Union od 20 €.

Platobné karty

Bezhotovostné platby kartami majú stúpajúci trend doma aj v zahraničí. Za našimi hranicami hlavne v krajinách mimo eurozóny je to pohodlnejšie aj z dôvodu, že nie je nutné navštevovať zmenárne, takže sa dá ušetriť čas aj peniaze. Potrebné je však nezabúdať na fakt, že platobné karty môžu byť debetné a kreditné. Na pripomenutie ich základný rozdiel: na debetnej karte máme vlastné financie, na kreditnej financie z cudzích zdrojov.  Vhodné je tiež vziať si do zahraničia viacero kariet, napr. pri výbere hotovosti z bankomatu spoločnej banky (banky majú svoje filiálky obvykle vo viacerých krajinách) je výber hotovosti  debetnou kartou určite výhodnejší a podobne je tomu tak pri platbe v cudzej mene. Na druhej strane je z hľadiska bezpečnosti aj výšky poplatkov niekedy  efektívnejšie platiť kreditnou kartou.

Jednotlivé krajiny majú však aj svoje špecifiká, ktoré súvisia s bezhotovostnými platobnými transakciami, takže je dobré overiť si ich ešte pred cestou na dovolenku – hlavne niektoré exotické destinácie  môžu v tomto smere nemilo prekvapiť tým, že takúto formu platby neakceptujú. Zas ale môže nastať aj opačný problém t.j. že v niektorých krajinách je možné zaplatiť za niektoré služby len kreditnou kartou – požičanie auta, rezervácia ubytovania...  Pri ceste do USA je napríklad  nutná embosovaná platobná karta (s vystúpenými písmenami). Aj z týchto dôvodov sa preto oplatí mať pri ruke tiež nejakú hotovosť, zabezpečenú ešte v domovskej banke či zmenárni.

Dovolenka na pôžičku

Vziať si pôžičku na financovanie dovolenky je dvojsečná zbraň a nemusí byť ideálnym rozhodnutím. Už len myslenie na to, že po návrate je nutné začať pôžičku splácať, môže vyvolať negatívne pocity a miesto oddychu a relaxovania „stresujeme“. S týmto názorom však tí, ktorí sú na takýto spôsob financovania svojej dovolenky zvyknutí nemusia súhlasiť. V rámci zľavových letných ponúk v bankách si totiž možno vybrať aj pôžičku s nulovým úrokom a bez poplatkov za jej poskytnutie. Podrobnejšie informácie o takýchto produktoch možno nájsť aj na www.financieonline.sk. Objektívne  však platí, že najlepšie sa dovolenkuje „za svoje“ a  s dostatkom vlastných financií.

Hodnocení kategorie 4.5
Dovolenka a financie hodnotenie návštevníkov 4.2/5 z 1 hlasov.

Spoľahlivé pôžičky

50 000
Výška pôžičky 100 € - 50 000 €
Úrok od 7,4 %
Splatnosť 13 - 72 mes.
6 000
Výška pôžičky 300 € - 6 000 €
Úrok od 18,93 %
Splatnosť 3 - 60 mes.

Diskuze