Pôžičky, ktoré poskytovatelia ponúkali pod názvami: rýchle, ihneď, do 24 hodín, krátkodobé, online... boli dlhodobo obľúbené a zažívali svoj boom hlavne v období, keď na finančnom trhu s pôžičkami pôsobilo množstvo rôznych subjektov. Po sprísnení poskytovateľských podmienok a zavedení licencií od Národnej banky Slovenska sa trh pozitívnym smerom prečistil, no malú, rýchlu pôžičku možno získať aj teraz. Nie síce od „hocikoho“, ale žiadateľ, ktorý potrebuje rýchlu finančnú výpomoc sa môže obrátiť na niektoré bankové inštitúcie, nebankové spoločnosti s licenciou alebo využiť formu P2P – pôžičky na súkromnej báze.

Fungujú ešte malé, rýchle pôžičky?

Pôžičky v rozsahu 50 € - 350 €

Práve tento interval väčšinou ponúkajú poskytovatelia ako malé, rýchle, online pôžičky. Pre niekoho sú to smiešne sumy, no pre tých, ktorí nezarábajú ani priemernú mzdu, pre dôchodcov či pre ľudí prechodne odkázaných na niektoré štátne dávky môže nečakaný výdavok spôsobiť aj nečakané finančné problémy. Stačí vysoký nedoplatok za energie, pokazená práčka alebo dočasná práceneschopnosť a hneď je každé euro dobré. Malé, rýchle pôžičky však majú aj svoje špecifiká:

  • zvyčajne krátku dobu splatnosti do 1 mesiaca
  • potrebný je bankový účet pre zaslanie peňazí
  • vyššie úročenie pôžičky, RPMN aj úroková sadzba na hranici maximálne povolenej hodnoty
  • nutný určitý typ príjmu žiadateľa t.j. plat, dôchodok,príjem zo živnosti, materská...

Pozitívom takéhoto typu pôžičiek  zas je, že ak žiadateľ splní dané podmienky, môže mať potrebné finančné prostriedky na svojom účte naozaj rýchlo, aj do hodiny. To je veľkým benefitom, pretože zvyčajne je rýchlosť získania finančných prostriedkov dôležitá a pozitívom je aj fakt, že celý proces môže byť vybavený online, stačí pripojenie na internet.

Kto v súčasnosti požičia malú sumu,  rýchlo a online?

Na internetových stránkach je viacero ponúk rôzne nazvaných pôžičiek, ktoré sa zvyčajne vybavujú cez finančných sprostredkovateľov po tom, ako automatizovaný systém vygeneruje ponuky. K dispozícii je však aj  možnosť priamo osloviť banky, licencované nebankové spoločnosti alebo využiť služby portálov ponúkajúcich P2P pôžičky.

Bankové ponuky:

Najrýchlejšie a najjednoduchšie môžu získať takúto pôžičku viacroční klienti vo vlastnej banke, často len nastavením žiadosti a vyplnením parametrov cez internet banking. Takto možno získať napr. pôžičku do 500 € v Poštovej banke, Raiffeisen bank, mBank, Cetelem, SLSP, VÚB... Úrokové sadzby sa pohybujú od 5,9 % p. a. (skôr však cez 8,0 % p. a) a v niektorých bankách treba počítať aj s poplatkom za poskytnutie. Na druhej strane v prípade bankových akciových ponúk možno získať aj bezúročnú pôžičku.

Nebankoví poskytovatelia:

Nebankové spoločnosti s licenciou od NBS poskytujú malé sumy za podobných podmienok ako banky a možno si u nich zjednať aj pôžičky s krátkou dobou splatnosti. Takéto pôžičky má v ponuke napríklad Pôžičkomat,  pôžičku do 100 € resp. 350 € možno mať na účte naozaj za pár minút od online podpísanej zmluvy. Ročná percentuálna miera nákladov sa  pohybuje obvykle nad 20 % . Pôžičku 500 € poskytujú aj iné nebankovky – Silverside, Home Credit, Profi Credit...

Pôžičky od ľudí pre ľudí:

P2P pôžičky zatiaľ nepatria k úplne bežne využívanou formou ako si požičať, no aj týmto spôsobom možno získať potrebné finančné prostriedky. Podrobnejšie informácie o fungovaní takéhoto kolektívneho požičiavania možno získať aj článkoch na tomto portáli. K spoločnostiam, ktoré takéto pôžičky poskytujú patria: Žltý melón, ZincEuro, Maják. Ich pôžičky nepodliehajú garančnému fondu a potrebné je počítať aj s viacerými poplatkami.

Vyberať treba zodpovedne

Ako je aj z vyššie uvedeného zrejmé, trh s malými, rýchlymi pôžičkami stále funguje, ponuka je celkom rozsiahla. V každom prípade sa však oplatí nielen vyberať pôžičku, ale tiež porovnávať a hlavne zhodnotiť svoje potreby a možnosti, aby následne  malá pôžička nespôsobila veľký problém.

Hodnocení kategorie 4.5
Fungujú ešte malé, rýchle pôžičky? hodnotenie návštevníkov 4.2/5 z 0 hlasov.

Spoľahlivé pôžičky

10 000
Výška pôžičky 400 € - 10 000 €
Úrok od 19,9 %
Splatnosť Flexibilná
6 000
Výška pôžičky 300 € - 6 000 €
Úrok od 18,93 %
Splatnosť 3 - 60 mes.
25 000
Výška pôžičky 700 € - 25 000 €
Úrok od 6,73 %
Splatnosť 18 - 96 mes.

Diskuze