Blíži sa koniec kalendárneho roka a pre niektorých aj koniec doby fixácie na hypotekárnom úvere. Takýto typ úveru je dlhodobá záležitosť, takže určite neuškodí venovať pozornosť výške úrokovej sadzby a obdobiu jej fixácie.

Končí sa vám doba fixácie na hypotéke?

Doba fixácie úrokovej sadzby je dôležitým faktorom

Záujem o hypotekárne úvery je aj napriek sprísneným podmienkam ich poskytovania stále vysoký. Bývať chce každý a hlavne vo vlastnom, no málokto má na to aj dostatok vlastných financií. Banky sú však na tento stav nachystané, svoje úrokové sadzby na hypoúveroch znížili aj pod jedno percento a ponúkajú tiež rôznu dobu ich fixácie –  na 1,3,4,5,10 rokov.

Prečo je dôležitá doba fixácie? Počas doby fixácie sa fixná úroková sadzba nemení. V súčasnosti sú síce úrokové sadzby na historických minimách ( 0,78 % , 0,79 % p. a.), no táto situácia nebude trvať večne a sadzby sa môžu  rýchlo otočiť smerom nahor. Určite je dobré v prípade, ak doterajšia doba fixácie končí, dohodnúť s bankou čo najnižšiu úrokovú sadzbu na čo najdlhšie obdobie. Na ilustráciu aj niekoľko čísiel.

Priemerne bonitný klient s hypotékou 50 000 €, ktorá má dobu splatnosti 25 rokov a úrokovú sadzbu 1 % p. a. preplatí pri dobe fixácie dohodnutej na:

  • - 3 roky - 6 770 €
  • - 5 rokov - 6 530 €
  • - 10 rokov - 7 100 €

Na prvý pohľad to možno nie sú až také rozdiely, no za roky splácania sa to celkom nabalí. Uvedené údaje sú len orientačné, na internetových stránkach jednotlivých bánk alebo na finančných porovnávacích portáloch si možno nasimulovať vlastné údaje.

Urobiť si analýzu sa oplatí

Každá banka má nastavené vlastné kritériá, podľa ktorých prideľuje svojim klientom úrokovú sadzbu na úverových produktoch. V nižšie uvedenej tabuľke sú zobrazené sadzby podľa doby fixácie a tiež poplatok, pretože je súčasťou ročnej percentuálnej miery nákladov (RPMN) a to je komplexnejší ukazovateľ ako len výška samotného úročenia.

Analýzu súčasného stavu svojej hypotéky si môže urobiť každý sám alebo využiť služby finančného poradcu – najlepšie nezávislého, ktorý nie je naviazaný len na určitého poskytovateľa. Následne je vhodné:

  • o novej dobe fixácie jednať hlavne so svojou bankou. Konkurencia na finančnom trhu je aj v segmente hypoték veľká, takže je príležitosť vyrokovať si výhodnejšie podmienky.
  • zvážiť prípadné refinancovanie hypotéky alebo konsolidáciu všetkých svojich úverov
  • preniesť si hypotéku do banky, ktorá poskytne výhodnejšie podmienky.

Hypotekárny úver je dlhodobým záväzkom a určite si zaslúži pozornosť napríklad aj preto, že na svoje financie sme citliví a väčšine z nás záleží na tom, o akú sumu  hypotéku preplatíme.

Hodnocení kategorie 4.5
Končí sa vám doba fixácie na hypotéke? hodnotenie návštevníkov 4.2/5 z 0 hlasov.

Spoľahlivé pôžičky

Diskuze