Kryptomena – pojem, ktorý v súčasnosti rezonuje je spájaný zvyčajne s menou bitcoin. Mnohí zaregistrovali jej existenciu hlavne vtedy, keď sa hovorilo a písalo o možnostiach jej vysokého zhodnotenia. Kryptomena však nie je len bitcoin, vo finančnej oblasti v súčasnosti vo svete „obieha“ viac než tisíc rôznych kryptomien a stále vznikajú ďalšie.

Kryptomena  klasickú peňaženku nepotrebuje

Čo kryptomena vlastne je?

Na internetových stránkach možno nájsť viacero definícií, podľa wikipédii: kryptomena je digitálne platidlo („mena“) založené na kryptografii, s cieľom zvýšiť bezpečnosť tohto platidla. Podľa Národnej banky Slovenska Medzinárodný menový fond v oblasti elektronického prostredia rozoznáva digitálnu menu (reálnu menu na účtoch bánk), virtuálnu menu (elektronické peniaze) a kryptomenu t.j. virtuálnu menu, ktorá využíva kryptovanie (šifrovanie) finančných operácií. Väčšinou je konvertibilná, možno si ju kúpiť za reálnu menu a tiež naspäť predať za reálnu menu.

Využívanie kryptomien narastá

Vo finančnej oblasti sa používanie kryptomien presadzuje čoraz viac a ide to na úkor virtuálnej meny. Kým pri platbe bežnými elektronickými peniazmi je potrebné pri operáciách uviesť skutočné údaje (o platiteľovi, o prijímateľovi...), platba v kryptomene je zjednodušená. Využíva sa napríklad aplikácia Bitcoin wallet, do ktorej sa účastník transakcie prihlasuje pod pseudonymom a potom nasleduje priamy kontakt odosielateľ – prijímateľ, čím je podobne ako pri hotovostnej platbe zachovaná anonymita vzťahu. Kryptomeny však majú zatiaľ len obmedzenú akceptovateľnosť (ani NBS z nich „nie je nadšená“), ich trhový podiel na finančných transakciách je nízky, najviac je využívaný bitcoin.

Na finančnom trhu sú rôzne kryptomeny

Prvou kryptomenou v obchodných vzťahoch bol bitcoin. V januári 2009 bol vytvorený prvý blok, od r. 2011 vznikajú ďalšie kryptomeny, ktoré sú založené na rôznych platformách, majú rôzne parametre aj možnosti ich využívania sú rôzne. Okrem Bitcoinu patria ku kryptomenám aj: Ethereum, Litecoin, Bitcoin Cash, NEO, EOS, IOTA, Cardano, Monero, Stellar, Dash, Ripple... Vlastnú kryptomenu  má už  aj Slovensko, v júni tohto roku bola uvedená do obehu kryptomena onegram, ktorá je dokonca krytá zlatom.

Aj z vyššie uvedeného je zrejmé, že ak si chce záujemca kúpiť niektorú kryptomenu alebo s ňou obchodovať, má z čoho vyberať. Orientovať sa však v ich kurzoch, v možnostiach kapitalizácie, sledovať aktuálne ceny, je celkom náročné. K uľahčeniu výberu sú ale k dispozícii webové stránky, ktoré slúžia na ich porovnávanie a aj v súvislosti s tým sa oplatí navštíviť www.coinario.com. Poskytuje aktuálne a odborné informácie z tejto oblasti.

Hodnocení kategorie 4.5
Kryptomena  klasickú peňaženku nepotrebuje hodnotenie návštevníkov 4.2/5 z 0 hlasov.

Spoľahlivé pôžičky

Diskuze