Väčšina SZČO (samostatne zárobkovo činné osoby) to nemá vo svojom podnikaní ľahké ani v bežnej ekonomickej situácii, nie to ešte v súčasnej. Odvodové a daňové zaťaženie práce je u nás na európskej špičke , o ich úprave sa stále iba hovorí  a po voľbách sa na to zvyčajne rýchlo zabudne. Samozrejme, že existuje aj vrstva živnostníkov, ktorým sa naozaj darí a bez problémov a bez pôžičiek si vedia zabezpečovať solídnu životnú úroveň pre seba aj svoju rodinu. Názory na to, či je lepšie byť SZČO alebo zamestnancom sa tiež rôznia, každý si môže vybrať ako si zabezpečí svoj príjem. Ten, kto si vybral živnostenské podnikanie to môže mať problematické napr. aj pri získavaní pôžičky.

Kto požičia aj živnostníkom?

Splnenie podmienok môže byť problémom

Na finančnom trhu je aj v súčasnosti dostatok pôžičiek, aj živnostníci si môžu vybrať z viacerých druhov a typov – bežný spotrebiteľský úver alebo priamo pôžičku pre SZČO. Nutné je však splniť viacero podmienok a najpodstatnejšie je mať potrebnú bonitu. Banky a nebankové spoločnosti s licenciou od Národnej banky Slovenska obvykle vyžadujú dokladovať príjem daňovým priznaním a tak môže nastať problém, napríklad ak poskytovateľ vezme do úvahy hlavne výšku daňového základu. Ľahké to však nemajú ani živnostníci – začiatočníci bez podnikateľskej histórie, ktorí majú záujem o úver na financovanie prevádzky alebo na investovanie. Majú síce možnosť získať prostriedky od štátu, no tam sú nastavené podmienky možno ešte náročnejšie, hlavne z dôvodu značnej administrácie, nutnosti byť určité obdobie v evidencii úradu práce či vypracovania podnikateľského plánu.

Ktoré podmienky je potrebné splniť?

Každý žiadateľ o pôžičku (nielen SZČO) musí počítať s tým, že požadované finančné prostriedky nedostane automaticky po podaní žiadosti, ale až po splnení určitých podmienok. Podmienky sú dané legislatívou, ale tiež individuálne nastavené poskytovateľskými subjektami. Vo všeobecnosti je nutné okrem spôsobilosti na právne úkony mať tiež:

  • trvalý príjem v potrebnej výške z podnikania alebo zamestnania
  • úverový register bez negatívneho zápisu
  • úverovú zaťaženosť v limite (celková zadlženosť žiadateľa nesmie presiahnuť 8 – násobok jeho ročných príjmov tzv. 8 DTI)

V súčasnosti môžu mať so splnením podmienok na získanie úveru niektoré SZČO zo sektoru gastronómie, cestovných služieb, malých predajcov, ktoré najviac zasiahli pandemické opatrenia naozaj problém. Podľa štatistických údajov, ktoré zverejnila sociálna poisťovňa klesol v mesiacoch marec až jún počet SZČO o viac než 5 tisíc, no v posledných mesiacoch sa ich počet stabilizoval.

Aktuálne  ponuky – od koho si možno požičať

Živnostníci môžu požiadať o finančné prostriedky banky, nebankové spoločnosti alebo tiež využiť kolektívne pôžičky – P2P. Každý typ pôžičky či úveru má svoje pozitívne aj negatívne stránky, takže je určite vhodné ich porovnanie z hľadiska potrieb, možností aj následného použitia.

Spotrebiteľské úvery pre fyzické osoby poskytujú prakticky všetky banky, no produktov, ktoré sú priamo určené pre živnostníkov na finančnom trhu až tak veľa nie je. Banky (SLSP, VÚB, Tatra banka, ČSOB, UniCredit bank...) pre tento segment žiadateľov však aj v súčasnosti ponúkajú rôzne typy úverov na financovanie prevádzky, na investovanie alebo kontokorentný či revolvingový úver.

Nebanková spoločnosť Silverside  má v ponuke pre živnostníkov Silverside Business úver, s parametrami: suma pôžičky 500 € - 6 500 €, doba splatnosti 1 – 5 rokov, úroková sadzba od 19, 44 % p.a.  Platforma Žltý melón (pôžičky P2P) má aj pre živnostníkov k dispozícii bezúčelovú pôžičku, ktorou je možné získať 100 € až 10 000 €  so splácaním 1 až 5 rokov, úročenie je nastavené pre každého žiadateľa individuálne.

Hodnocení kategorie 4.5
Kto požičia aj živnostníkom? hodnotenie návštevníkov 4.2/5 z 0 hlasov.

Spoľahlivé pôžičky

5 000
Výška pôžičky 500 € - 5 000 €
Úrok od 21 %
Splatnosť 60 mesiacov
10 000
Výška pôžičky 500 € - 10 000 €
Úrok od 4,4 %
Splatnosť 3 mes. - 5 rokov

Diskuze