Aká je  vlastne malá a rýchla pôžička? Pre niekoho to môže byť 50 € získaných za pár minút, pre niekoho napr. 1 000 € , ktoré má v priebehu 24 hodín na svojom účte.

Malá, rýchla pôžička

Záleží teda aj na uhle pohľadu, na individuálnom posúdení, no väčšina z tých, ktorí sa dostali do situácie, keď aj malá chýbajúca suma pôsobí nepríjemné finančné problémy určite ocení ak má partnera, ktorý pomôže. Tým partnerom pritom môže byť niekto z rodiny, kamarát, kolega z práce, ale aj finančná inštitúcia – bankový alebo nebankový poskytovateľ pôžičiek. Keďže na slovenskom finančnom trhu došlo po sprísnení legislatívy v segmente poskytovania spotrebiteľských úverov k odchodu viacerých nebankoviek, ktoré mali vo svojej ponuke  práve malé, rýchle pôžičky ako napr. Ferratum bank, Pohotovosť, Provident, CreditOne, Creditsor... mohlo by sa zdať, že z nebankových spoločností si už „niet od koho požičať“. Nie je to však celkom tak,  záujemcovia o požičanie menšej sumy peňazí ani teraz nemusia byť zúfalí, stále sa môžu obrátiť na viacero subjektov.

Ponukové portfólio je menšie, ale poskytovatelia serióznejší

Ešte nie tak dávno bolo bežným javom, že krátkodobé, malé pôžičky poskytoval skoro „hocikto“. Pred zavedením licencií od NBS takto pôsobilo viac než 250 nebankových subjektov a väčšina z nich využívala až zneužívala nepriaznivú finančnú situáciu svojich klientov a niektorí aj za nesplatenie 500 € pôžičky prišli o strechu nad hlavou. V súčasnosti to už nehrozí, takže požičať si napr. chýbajúce prostriedky pred výplatou či do príchodu dôchodku alebo v prípade nečakaných výdavkov typu rozbitý mobil, pokazená práčka... možno rýchlo a od overených poskytovateľov.

Ako a od koho možno v súčasnosti získať malú, rýchlu pôžičku?

Vo všeobecnosti sa podmienky upravili v tom smere, že žiadateľ bez akéhokoľvek vlastného príjmu by nemal byť kladne vybavený. O malú, rýchlu pôžičku alebo tiež pôžičku ihneď, pôžičku za pár minút, online pôžičku, expresnú pôžičku, krátkodobú pôžičku ... môže požiadať fyzická osoba staršia ako 18 rokov, zvyčajne s trvalým pobytom v SR, ktorá má určitý zdroj príjmu a disponuje s osobným bankovým účtom. Pri malých sumách 50 € - 500 € so splatnosťou  do 30 dní majú poskytovatelia obvykle nastavené liberálnejšie podmienky, takže požadovanú pôžičku môžu získať nielen zamestnanci v trvalom pracovnom pomere, ale aj poberatelia rôznych dôchodkov, študenti aj SZČO. Ako všetko aj takéto pôžičky majú tiež svoje výhody a nevýhody:

  • výhody: žiadať o pôžičku online možno prakticky odvšadiaľ, kde je prístup k internetu t.j. aj z pohodlia vlastnej obývačky či počas pracovnej prestávky. Poskytovatelia fungujú väčšinou v režime 24hod a 7 dní, peniaze možno dostať na účet aj do 15 minút, bez papierovania a zdĺhavej administrácie.
  • nevýhody: vyššie úročenie, poplatky za vybavenie , krátka doba splatnosti  (možnosť predĺženia splatnosti je spoplatnená).

V súčasnosti poskytuje takýto typ pôžičiek viacero nebankových spoločností: Pôžičkomat, Profi Credit, Home Credit, Ninja Pôžička, Silverside, bankové subjekty: mBank, Raifeissen Bank, Cetelem, Poštová banka a možno využiť aj tzv. P2P (pôžičky od ľudí pre ľudí), ktoré sprostredkujú napr.  Finzo, ZincEuro, Najcredit.sk.  V súvislosti s bankovými produktmi je možné využiť aj bezúročné obdobie na kreditnej karte alebo si dohodnúť prečerpanie svojho bežného účtu. Vhodnou pomocou pri výbere môžu byť informácie nachádzajúce sa na prvej strane tohto portálu, pretože na www.coolpozicky.sk sú zverejňované recenzie produktov a tiež informácie o ich poskytovateľoch.

A ešte pár tipov na záver

  • naozaj nutne potrebujem pôžičku? Porozmýšľať sa určite oplatí.
  • ak si požičať, tak dôsledne vyberať aj overeného poskytovateľa aj parametre pôžičky (výšku sumy a dobu splatnosti)
  • pozorne si prečítať obchodné podmienky a cenník
  • zmluvu podpísať po zrelej úvahe, časový stres nie je vítaným pomocníkom
  • nezabudnúť, že aj malú pôžičku je potrebné splatiť
Hodnocení kategorie 4.5
Malá, rýchla pôžička hodnotenie návštevníkov 4.2/5 z 0 hlasov.

Spoľahlivé pôžičky

4 500
Výška pôžičky 500 € - 4 500 €
Úrok od 9 %
Splatnosť 8 – 12 mes.
2 300
Výška pôžičky 160 € - 2 300 €
Úrok od 11,2 %
Splatnosť 60 - 100 týž.

Diskuze