V súvislosti s dôsledkami, ktoré môže priniesť (a žiaľ už aj reálne prináša) prebiehajúca svetová pandémia sa čoraz častejšie hovorí o nutnosti zmiernenia výpadku príjmov u mnohých ľudí v aktívnom veku. Práve táto skupina tvorí aj najväčšie percento v oblasti čerpania úverov – hlavne hypotekárnych, ale tiež spotrebiteľských.

Možno získať novú pôžičku aj napriek zápisu v úverovom registri?

Nie každý dlžník má k dispozícii úspory v takej výške, aby dokázal v relatívnom pokoji prežiť výpadok resp. zníženie svojho mesačného príjmu zo zamestnania alebo z podnikateľskej činnosti. Avizované sú síce opatrenia napr. v oblasti odkladu splácania úverov na niekoľko mesiacov bez následného negatívneho zápisu do úverového registra, no zatiaľ sa to len chystá a kedy budú účinné je ťažko predpovedať. Niektorí  dlžníci to možno budú riešiť aj ďalšími pôžičkami.

Bankových ponúk je na trhu stále dosť, dokonca sú k dispozícii aj bezúročné produkty (Poštová banka, mBank) alebo pôžičky bez poplatkov (SLSP, VUB). Žiadatelia, ktorí nie sú príliš zadlžení (platí index DTI 8) a ich predchádzajúca úverová história je pozitívna, si majú od koho požičať a ich šance získať potrebnú sumu na preklenutie ťažkého obdobia je dobrá. Problém však môžu mať záujemcovia o novú pôžičku v prípade, ak majú negatívny zápis v bankovom úverovom registri.

Úverový register a nie je zápis ako zápis

Registrov dlžníkov je viacero, podrobnejšie sú popísané napr. aj v článku na Financieonline.sk a úverovému registru je venovaný aj starší článok na tomto portáli pod názvom „ Úverový register“, takže len stručné zopakovanie základných informácií a doplnenie aktuálnych, ktoré vyplynuli z nových legislatívnych úprav.

Bankový úverový register obsahuje informácie o všetkých , ktorí podpísali úverovú zmluvu s bankou, teda majú nejaký typ úveru, kreditnú kartu, kontokorent. V registri sú však zapísané aj osoby, ktoré sú ručiteľmi alebo si len podali žiadosť o úver a nečerpajú ho. Údaje sa uchovávajú nielen počas celej doby splácania úverového produktu, ale aj po dobu ďalších 5 rokov. Negatívny zápis v registri má len ten, kto mešká so splátkami, zamietli mu žiadosť o pôžičku či odklad splácania. Aj to však možno hodnotiť rôzne, pretože je rozdiel v tom, či to bolo zmeškanie o pár dní alebo sa jedná o častejšie meškanie so splátkou. Klienti nepatriaci do tejto skupiny majú síce tiež zápisy v registri, ale ich úverový register je považovaný za čistý a majú z pohľadu banky pozitívnu úverovú históriu.

Nazeranie do registrov je povinné

Platí to pre bankových aj nebankových poskytovateľov pôžičiek s licenciou od NBS. Informácie z nich však hodnotia podľa vlastného nastavenia, takže šancu získať pôžičku aj v prípade negatívneho zápisu žiadatelia majú. Vo väčšine prípadov je ale potrebné počítať s tým, že to budú pôžičky drahšie, s vyššou úrokovou sadzbou aj RPMN a v menšej sume. V súčasnosti tak možno získať pôžičku aj v prípade, ak má žiadateľ zápis v registri, väčšinou v rozsahu od 50 € do 1 000 €, s úrokovou sadzbou od 20 % p. a. a s určenou dobou splatnosti. Obvykle ich majú v ponuke nebankoví poskytovatelia, prípadne ide o pôžičky typu P2P. Na aukčných portáloch si možno individuálne  „vyrokovať“ aj pôžičky na vyššie sumy.

Na zamyslenie

Aj keď stále sú na finančnom trhu rôzne možnosti na získanie chýbajúcich peňažných prostriedkov, riziko padnutia do dlhovej pasce je tiež stále vysoké, takže určite neuškodí svoje postupy a prípadné úverové žiadosti vopred dobre uvážiť a analyzovať ich následky.

Hodnocení kategorie 4.5
Možno získať novú pôžičku aj napriek zápisu v úverovom registri? hodnotenie návštevníkov 4.2/5 z 0 hlasov.

Spoľahlivé pôžičky

24 000
Výška pôžičky 350 € - 24 000 €
Úrok od 5,9 %
Splatnosť 12 - 96 mes.
30 000
Výška pôžičky 300 € - 30 000 €
Úrok od 4 %
Splatnosť 12 - 96 mes.
25 000
Výška pôžičky 490 € - 25 000 €
Úrok od 6,9 %
Splatnosť 13-96 mes.

Diskuze