V dnešnej dobe, keď internet patrí medzi úplne bežné a obľúbené komunikačné prostriedky nikoho neprekvapuje, že tak funguje aj trh s pôžičkami. Na rozdiel od nedávnej minulosti, keď si inzerciu pôžičiek a komunikáciu so záujemcami obvykle obhospodaroval priamo poskytovateľ produktu sa však trhové pomery trochu zmenili.

Ponuky pôžičiek cez internet

Ako to teda bolo a ako to je?

Po zásahoch Národnej banky Slovenska a so zavedením licencií zmizlo z finančného trhu množstvo subjektov. Našťastie je už za nami doba, keď si bolo možné síce požičať ľahko, no aj za úžernícke úroky a mnohí postihnutí, ktorí takto riešili svoju finančnú situáciu na to nepríjemne doplatili. V súčasnosti je už preverovanie žiadateľov prísnejšie, overuje sa ich zadlženosť a posudzuje celková bonita aj pri malých pôžičkách. Pri online pôžičkách cez internet robia prvotné posúdenie už automatizované systémy, ktoré pracujú s údajmi vyplnenými v  nezáväznej žiadosti. Táto okrem identifikačných údajov obvykle obsahuje výšku požadovanej sumy pôžičky, dobu jej splatenia, zdroj príjmu... Na ich základe systém za niekoľko minút vygeneruje ponuku pôžičky. Na prvý pohľad super služba, no má to aj svoje háčiky.

Internetové pôžičky prešli zmenami

Na ilustráciu vyššie uvedeného:

  • na internetových stránkach možno stále nájsť dostatočne pestrú ponuku pôžičiek v naozaj širokom intervale, asi najviac od 100 € do 10 000 €
  • vybrať si možno: expresnú pôžičku, ľudovú pôžičku, pekelnú, sviežu, čínsku, ahoj pôžičku, rýchlu do 24 hodín, extra pôžičku, smile pôžičku alebo skvelú pôžičku a ešte viacero ďalších pod iným názvom.

Forma sprostredkovania

V súčasnosti však pri väčšine ponúk nie je uvedený ich priamy poskytovateľ, ale sprostredkovatelia. Sú to právnické aj fyzické osoby s oprávnením od NBS, ktoré spolupracujú s bankovými aj nebankovými poskytovateľmi. Asi najznámejšie a najaktívnejšie na internete sú v tomto smere spoločnosti Hyperia s.r.o. a Total Money s.r.o.,  ktoré sú uvedené pod pôžičkami, spracovávajú žiadosti, vyberajú a zasielajú ponuky pôžičiek, takže žiadateľ sa dostane do kontaktu s priamym poskytovateľom až cez nich. Pre objektívnosť však treba konštatovať, že to neplatí  úplne bez výnimky, niektorých poskytovateľov je možné kontaktovať aj priamo cez ich vlastné webové stránky – všetky banky, Pôžičkomat, Silverside, Home Credit...

Sprostredkovateľské spoločnosti tak síce pomáhajú s výberom produktu, no automatizovaný výber tiež všetko nerieši, chýba mu napríklad nastavenie väčšej flexibility. V praxi je to totiž tak, že žiadateľ, ktorý vyplní u sprostredkovateľa prvú žiadosť o nejakú pôžičku je zaevidovaný do systému „raz a navždy“ (teda ak dá súhlas na spracovanie údajov) pre všetky typy pôžičiek, ktoré spoločnosť sprostredkováva. Na tom by nebolo nič zlé, pokiaľ by bola v prípade novej žiadosti akceptovaná možnosť zmeny v položke zdroj príjmu. Určite existujú ľudia, ktorí majú viac typov príjmov – zo živnosti, poberateľ dôchodku, skrátený pracovný úväzok a systém stále eviduje  len jeden typ príjmu, ktorý bol uvedený pri prvej žiadosti. Realita je potom taká, že ak napr. živnostník uviedol prvý krát typ príjmu FO – podnikateľ, tak systém nepripustí na to isté rodné číslo jeho žiadnu zmenu. Výsledkom môže byť potom skutočnosť, že aj keď má uvedený žiadateľ ďalší pravidelný príjem z dôchodku a chce si požičať len malú sumu, ponúkané sú mu stále pôžičky ako pre živnostníka.

Názor na záver

Pôžičiek, ktoré si možno zjednať cez internet je v obehu dosť. Získať  možno malú sumu aj niekoľko tisíc eur, no v praxi to nie je až také jednoduché ako to vyzerá. Zaslanie a prvotné posúdenie žiadosti je jednoduché a naozaj rýchle, no reálne sa dostať k peniazom môže byť pre žiadateľov s iným príjmom ako zo zamestnania, prípadne z dôchodku zložitejšie.

Hodnocení kategorie 4.5
Ponuky pôžičiek cez internet hodnotenie návštevníkov 4.2/5 z 1 hlasov.

Spoľahlivé pôžičky

10 000
Výška pôžičky 400 € - 10 000 €
Úrok od 19,9 %
Splatnosť Flexibilná
25 000
Výška pôžičky 3 000 € - 25 000 €
Úrok od 5,7 %
Splatnosť 1 – 7 rokov
30 000
Výška pôžičky 300 € - 30 000 €
Úrok od 4 %
Splatnosť 12 - 96 mes.
1 500
Výška pôžičky 50 € - 1 500 €
Úrok od 1 %
Splatnosť 7 - 31 dní
5 000
Výška pôžičky 500 € - 5 000 €
Úrok od 21 %
Splatnosť 60 mesiacov
5 000
Výška pôžičky 600 € - 5 000 €
Úrok od 22,8 %
Splatnosť 12 - 60 mes.

Diskuze