Aj ľudia, ktorí sa snažia spravovať svoje osobné financie zodpovedne sa môžu v priebehu roka dostať do situácie, keď im peniaze „pochybia“. Príčin môže byť viacero, od nepredvídanej udalosti až po chcenie splniť  si nejakú  túžbu. V prípade, ak ide len o prechodný jav nedostatku vlastných financií, nemusí to byť teda hneď stresujúci stav. Riešením môže byť napríklad pôžička a nakoľko je v súčasnosti na finančnom trhu taká situácia aká je t.j. nízke prípadne až nulové úverové úroky, dostatočný počet serióznych poskytovateľov, široké pôžičkové portfólio, tak požičať si z externých zdrojov môže byť aj vhodným počinom pri riešení finančného problému.

Pôžička môže mať rôznu podobu

Ako a od koho si požičať?

Pôžička je tiež vlastne tovar, takže aj tu je postup podobný, ako napríklad pri obstaraní spotrebného tovaru. Určite sa oplatí najprv zvážiť vlastné potreby a možnosti, následne urobiť prieskum trhu, porovnať ponúkané produkty (k dispozícii sú viaceré internetové porovnávače, jeden z nich aj na tomto webe) a až potom požiadať o pôžičku.

V súčasnosti je možné získať potrebné financie naozaj aj za pár minút, stačí využiť online spôsob a požiadať o pôžičku cez mobil, tablet, notebook , internet banking. Je to jednoduché, pohodlné, rýchle, bezpečné. Nemusia však zúfať ani konzervatívnejší záujemcovia, pretože stále fungujú aj pôžičky získané pri osobnej návšteve na pobočke banky či v nebankovej spoločnosti s licenciou od NBS. Určite je to vhodnejšia cesta ako reagovanie na inzeráty od rôznych sprostredkovateľov, ktorí ponúkajú vybavenie pôžičky.

Nie je pôžička ako pôžička

Trh s pôžičkami je naozaj rozsiahly a rôznorodý. Možno si vybrať menšiu, rýchlu, krátkodobú pôžičku, ale aj viactisícovú s variabilnou dobou splatnosti, nákup na splátky, pôžičku s jednorazovou výplatou peňazí na bankový účet, postupný revolvingový úver, prečerpanie účtu, prípadne sa zapojiť do internetovej aukcie a vybrať si P2P pôžičku. Všetky majú svoje pozitívnejšie aj negatívnejšie stránky, niektoré z nich vyberáme a v stručnosti sú uvedené nižšie.

Spotrebiteľský úver patrí k najbežnejším pôžičkovým produktom. V takejto podobe si možno požičať sumu 100 € či 10 000 €, s dobou splatnosti od 1 mesiaca do 8 rokov. Získanie peňažných prostriedkov je zvyčajne transparentné, použiť ich možno na čokoľvek. Už dlhšie obdobie tu pretrváva priaznivé úverové úročenie, priemerná úroková sadzba okolo 8 % p. a., no v akciách aj nižšia až nulová. Mnohí poskytovatelia spotrebiteľských úverov zverejňujú na svojich internetových stránkach aj kalkulačku, kde si možno nasimulovať individuálne parametre pôžičky, zistiť výšku mesačnej splátky, RPMN aj celkovú odplatu za pôžičku.

Kreditná karta a povolené prečerpanie účtu tiež patria k úverovým produktom, no sú naviazané na existujúci bankový účet klienta. Zároveň patria k najdrahším pôžičkám s najvyšším úročením, bežne je to okolo 20 % p. a. , ale na druhej strane v prípade využitia tzv. bezúročného obdobia (obvykle 30 – 40 dní) môže byť takáto podoba pôžičky aj dobrou voľbou.

Nebankové pôžičky s výplatou na bankový účet alebo na kartu majú v ponuke viaceré licencované nebankové spoločnosti. Požičiavajú skôr menšie sumy napr. od 50 € do 500 €, s kratšou dobou splatnosti, no s vyššou RPMN, ktorá je často na hornej hranici povolenej sadzby. Na druhej strane  však možno týmto spôsobom získať financie rýchlejšie a za mäkších podmienok pri skúmaní bonity žiadateľa o pôžičku.

Radšej si šetriť ako si požičiavať

Ako je aj z vyššie uvedeného zrejmé, pôžičky môžu mať rôzne formy a vyberať si  možno z celkom  širokého spektra produktov. V každom prípade  sa však oplatí myslieť na to, že v akejkoľvek podobe požičané peniaze bude potrebné  vrátiť a aj na to, že na finančnom trhu existujú tiež finančné pasce.

Hodnocení kategorie 4.5
Pôžička môže mať rôznu podobu hodnotenie návštevníkov 4.2/5 z 7 hlasov.

Spoľahlivé pôžičky

50 000
Výška pôžičky 100 € - 50 000 €
Úrok od 7,4 %
Splatnosť 13 - 72 mes.
4 500
Výška pôžičky 500 € - 4 500 €
Úrok od 9 %
Splatnosť 8 – 12 mes.

Diskuze