Najkrajšie sviatky v roku sa blížia a k nim neodmysliteľne patria aj darčeky. Každý má o nich vlastnú predstavu, v každej rodine to majú inak zaužívané, no jedno je spoločné: na zabezpečenie darčekov sú  potrebné finančné prostriedky. Pre niekoho to nie je žiadny problém, pretože si na to našetril, vlastné peniaze má teda k dispozícii, iný to však rieši z externých zdrojov – pôžičkou.

Pôžička na vianočné darčeky = dobrá voľba?

Vianočná pôžička

Každá pôžička  predstavuje finančný záväzok a ani vianočná pôžička nemá výnimku. Požičané peniaze treba vrátiť a počítať s tým, že obvykle musíme  vrátiť viac, ako sme si požičali. Zadarmo, bez odmeny nám požičia asi len rodina alebo výborní kamaráti. Väčšina pôžičiek od iných má formu  spotrebiteľského úveru, no niektorí využívajú aj kreditnú kartu, prečerpanie účtu, alebo nákup na splátky. Ponúk je na finančnom trhu celkom dosť, no pred rozhodnutím od koho či koľko si požičať sa určite oplatí:

  • porovnať plusy a mínusy jednotlivých úverových  produktov, napr. podmienky poskytnutia, rýchlosť vybavenia, úročenie...
  • sledovať výšku RPMN, nakoľko ročná percentuálna miera nákladov predstavuje celkovú výšku nákladov, ktorú zaplatíme za pôžičku t.j. zahrňuje nielen sumu úrokov, ale aj rôzne poplatky
  • nastaviť  si sumu pôžičky aj dobu jej splácania podľa vlastných reálnych možností (čím dlhšie splácame tým viac preplatíme, no suma mesačnej splátky je nižšia)
  • porovnať úverové produkty od rôznych poskytovateľov (banky, nebankové spoločnosti s licenciou od NBS, súkromné P2P pôžičky)
  • zvážiť využitie aktuálnych zľavových ponúk (môžu obsahovať benefity ako bezúročné obdobie, odpis splátky...)

Vianočné pôžičky sú prevažne bezúčelové, dostupné pre väčšinu žiadateľov s pravidelným príjmom, no aj tie relatívne menšie sú zapisované do úverových registrov.

Aktuálne akcie alebo aj „niečo za niečo“

Podľa štatistických údajov sa v predvianočnom období zvyšuje dopyt po spotrebiteľských úveroch. Banky zaznamenávajú nárast žiadostí  cca o 20 % a keďže je konkurenčné prostredie na finančnom trhu silné, niektoré zapoja do zápasu o klienta aj pridanú hodnotu – možnosť nielen si požičať, ale aj získať  odmenu. Na ilustráciu vyberáme:

Banka roka 2019 Slovenská sporiteľňa a. s., má v súčasnosti svoju Hviezdnu ponuku (hypotéka s úrokom od 0,79 % p. a., moderná pôžička , kombi vklad s úročením 2,5 % ročne) a tiež akciu Hviezdne Vianoce, kde možno vyhrať viacero cien, no samozrejme až po splnení daných podmienok  (podrobnejšie informácie možno zistiť na webovej stránke banky).

V Raiffeisen bank sa možno zapojiť do akcie Štedré Vianoce s Ralfom a vyhrať vecné aj finančné ceny (sumy od 10 € do 777 €). Nutné je však zájsť do kamennej pobočky banky, prejsť klientskou analýzou a získať žreb.

OTP banka vypísala súťaž pre aktívnych používateľov jej platobných kariet pod názvom „Nakúpte na Vianoce s kartou OTP“ , v ktorej môže klient   po splnení podmienok vyhrať sumu 100 €.

Aj z vyššie uvedeného stručného prehľadu je zrejmé, že finančné subjekty nerozdávajú peniaze „len tak“, ale niektorí šťastlivci si môžu prípadnou výhrou svoje financie navýšiť aj inak, nielen pôžičkou. Vo všeobecnosti sa dá vianočná pôžička v súčasnosti získať celkom rýchlo, pohodlne, online , s priemerným úročením okolo osem percent, no aj menšiu sumu si treba  zodpovedne premyslieť. Vianoce rýchlo skončia, pôžička však obvykle zostáva a zistenie, že radosť z darčekov prevýšili problémy so splácaním určite nie je príjemné a ani žiadúce.

Hodnocení kategorie 4.5
Pôžička na vianočné darčeky = dobrá voľba? hodnotenie návštevníkov 4.2/5 z 0 hlasov.

Spoľahlivé pôžičky

25 000
Výška pôžičky 3 000 € - 25 000 €
Úrok od 5,7 %
Splatnosť 1 – 7 rokov
25 000
Výška pôžičky 700 € - 25 000 €
Úrok od 6,73 %
Splatnosť 18 - 96 mes.
30 000
Výška pôžičky 300 € - 30 000 €
Úrok od 5,9 %
Splatnosť 1 - 8 rokov

Diskuze