Znovu sa blíži koniec roka, vianočné obdobie, nákup darčekov a väčšina ľudí chce zabezpečiť všetko tak, aby nič nechýbalo „nech to stojí čo to stojí“. V prípade ak na to máme finančné prostriedky z vlastných zdrojov je to fajn, no ak ich niet, niektorí siahajú aj po pôžičke alebo spotrebiteľskom úvere. Či je to vhodný a racionálny ťah, to je na individuálnom posúdení a pri tom posudzovaní sa možno hodia aj nasledovné informácie . Asi sú to chronicky známe veci, ale hovorí sa, že opakovanie je matkou múdrosti.

Pôžičkové pel – mel

Ako možno získať pôžičku?

Ak je žiadateľom dospelá osoba s trvalým pobytom na Slovensku, platným preukazom totožnosti, stabilným príjmom a s vlastným bankovým účtom,  tak pomerne jednoducho. Vybaviť pôžičku možno online alebo osobne na pobočke vybraného subjektu a peniaze môžu byť k dispozícii do 24 hodín po uzavretí zmluvy. Niektorí poskytovatelia môžu mať aj svoje špecifické podmienky, ale obvykle stačí splniť  vyššie uvedené kritériá.

Úrokové sadzby, RPMN, poplatky

Aj keď v súčasnosti  pretrváva na pôžičkovom trhu „slušné“ úročenie,  pri výbere pôžičky je vhodné prihliadať aj na iné faktory: nutnosť zaručenia pôžičky, poistenie úveru, zriadenie bežného účtu v danej banke, využitie aj iných ponúkaných služieb... Podľa štatistických údajov NBS boli za 1.polrok 2017 priemerné úrokové miery bezúčelových spotrebiteľských a ostatných úverov s dobou splatnosti 1 – 5 rokov na úrovni 10,65 % p. a.. Pri nových obchodoch začínala fixácia úrokovej sadzby od 6,90 % p. a. Ako je však známe, oplatí sa sledovať aj výšku RPMN, ktorá objektívnejšie vystihuje cenu za poskytnutú pôžičku.

Od koho si možno požičať?

Množstvo nebankových poskytovateľov  pôžičiek síce opustilo trh, no zostali overení, etablovaní,  s licenciou na výkon svojej činnosti a aj niektoré banky sa prispôsobili potrebám spotrebiteľov a vo svojom portfóliu majú napr. aj menšie pôžičky v sume niekoľko sto eur. Rôzne typy pôžičiek tiež možno získať aj od súkromných investorov – tzv. P2P pôžičky, kde formou aukcie možno „vyrokovať“ pôžičku podľa vlastných potrieb a možností. Tento portál www.coolpozicky.sk obsahuje viaceré recenzie a ponuky pôžičiek od rôznych subjektov, určite sa oplatí rozkliknúť informácie z prvej strany webu a zistiť podrobnosti.

A ešte viete, že?

  • počet nebankových subjektov oprávnených poskytovať spotrebiteľské úvery je v súčasnosti 34 (stav k 30.9.2017), v nedávnej minulosti ich bolo okolo 270
  • zadĺženosť slovenských domácností rastie najrýchlejším tempom v rámci celej EÚ
  • stále pokračuje rast úverov na nákup a rekonštrukciu nehnuteľností na bývanie
  • ziskovosť nášho bankového sektora sa medziročne znížila o 15 %
  • makrostresové testovanie potvrdilo odolnosť bánk pôsobiacich na slovenskom finančnom trhu voči rizikám z prípadných problémových úverov.

Zdroj: www.nbs.sk

Hodnocení kategorie 4.5
Pôžičkové pel – mel hodnotenie návštevníkov 4.2/5 z 0 hlasov.

Spoľahlivé pôžičky

200
Výška pôžičky 10 € - 200 €
Úrok od 0 %
Splatnosť 15 dní až 1 rok
1 500
Výška pôžičky 50 € - 1 500 €
Úrok od 1 %
Splatnosť 7 - 31 dní
5 000
Výška pôžičky 500 € - 5 000 €
Úrok od 21 %
Splatnosť 60 mesiacov

Diskuze