Pôžičky pre zamestnaných patria medzi najrozšírenejší typ pôžičiek a ich žiadatelia sú vítaní v bankových inštitúciách aj v nebankových spoločnostiach.

Pôžičky pre zamestnaných

Má to veľmi racionálny dôvod, pretože u toho, kto má pracovný pomer na dobu neurčitú je veľká pravdepodobnosť bez problémového splácania, takže takáto pôžička je pre poskytovateľov prakticky bez rizika. Ľudia pracujúci na trvalý pracovný pomer na Slovensku alebo v krajinách Európskej únie majú na výber množstvo finančných produktov: expresné pôžičky s peniazmi na účte za pár minút, krátkodobé so splatnosťou za niekoľko dní, pôžičky pred výplatou, bez účelové od niekoľkých stoviek do niekoľko tisíc eur, ktoré sú poskytnuté rýchlo, diskrétne a bez nutnosti dokladovať účel použitia požičaných prostriedkov až po veľké hypotekárne úvery s nutnosťou zaistenia. Podmienkami pre ich získanie sú hlavne vek nad 18 rokov, trvalý pobyt v Slovenskej republike, vlastný bankový účet a potvrdenie o príjme. U osôb v zamestnaneckom pomere sú vyžadované doklady o pracovnom pomere – trvalý pracovný pomer, práca na dohodu o vykonaní práce, zmluva o dielo, komisionárska zmluva, skrátený pracovný úväzok. Takíto žiadatelia zároveň predkladajú výpis z účtu, na ktorý im prichádzajú vyplatené mzdové prostriedky alebo platový dekrét od zamestnávateľa. Fyzické osoby pracujúce na živnosť zas výpis z daňového priznania, prípadne hospodárske výsledky za posledné zdaňovacie obdobie. Pri posudzovaní žiadostí o pôžičku pre zamestnaných dochádza k rozdielom podľa toho, či má byť poskytovateľom bankový alebo nebankový subjekt.

Nebankové spoločnosti sú liberálnejšie:

  • k pôžičke nie je potrebné prikladať veľké množstvo dokladov pre overenie príjmu,
  • vybavenie je rýchle, väčšinou online, peniaze na účte aj do 24 hodín,
  • pôžičky sú bez účelové, bez ručenia, ale s vysokými sankčnými poplatkami z omeškania a s vyšším úročením .

Banky aj pri pôžičkách pre zamestnaných podrobnejšie overujú bonitu klientov, vyžadujú dokladovanie stabilného príjmu, ich vybavovanie je zdĺhavejšie. Na druhej strane pôžičky poskytnuté bankovou inštitúciou majú spravidla nižšiu úrokovú sadzbu ako tie od nebankových spoločností. V súvislosti s overením príjmu súvisí aj ich väčšia variabilita pri určovaní výšky mesačných splátok a doby splatnosti pôžičky, nakoľko pri týchto atribútoch banky zohľadňujú reálny príjem klienta aj jeho celkovú bonitu. Pôžičky pre zamestnaných, ktorí majú svoj stabilný zdroj príjmov a nemajú negatívny zápis v úverových registroch môžu byť výhodnejšie, ak sú získané z bankového sektora. Podobne aj v prípade žiadosti o hypotéku alebo spotrebiteľský úver väčšieho objemu je vhodné porovnať ponuky bankových aj nebankových poskytovateľov.

Hodnocení kategorie 4.5
Pôžičky pre zamestnaných hodnotenie návštevníkov 4.2/5 z 36 hlasov.

Spoľahlivé pôžičky

50 000
Výška pôžičky 500 € - 50 000 €
Úrok od 8,9 %
Splatnosť 6 - 96 mes.
30 000
Výška pôžičky 300 € - 30 000 €
Úrok od 4 %
Splatnosť 12 - 96 mes.
10 000
Výška pôžičky 400 € - 10 000 €
Úrok od 19,9 %
Splatnosť Flexibilná

Diskuze