Zadlženosť obyvateľstva je stále vysoká

Slovensko sa dlhodobo drží na popredných priečkach vo výške požičaných peňazí na obyvateľa nielen v stredoeurópskom regióne, ale v rámci celej Európskej únie. Podľa štatistických údajov z úverových registrov (SRBI – Spoločný register bankových informácií a NRKI – Nebankový register klientských informácií) je v súčasnosti zadlžený každý tretí dospelý obyvateľ našej krajiny.

Banky na leto nachystali bonusové akcie, ale aj úpravy cenníkov

Na finančnom trhu sa stále niečo deje. Ani letné teploty a obdobie dovoleniek pohyb neobmedzili. Niektoré finančné subjekty nasadili svoje akciové produkty a niektoré si zas na letné obdobie načasovali úpravu svojich poplatkov. Podrobné informácie možno nájsť na ich internetových stránkach, nižšie je uvedený stručný výber typu: kto čo ponúka a kto čo upravuje – väčšinou sú to ceny za služby nasmerované nahor.

Dovolenka a financie

Zaplatením dovolenky (aj keď je all inclusive) sa výdaj našich „dovolenkových financií“ zvyčajne nekončí. Väčšina z nás si chce priniesť aspoň nejaký suvenír, či vylepšiť si pobyt podľa vlastných predstáv. Na tom nie je nič neobvyklé, no potrebné je počítať s tým, že zadarmo to nebude. Dôležité je však myslieť aj na nehmotné veci – poistenie, či finančné zdroje, ktoré budeme mať na dovolenke k dispozícii.

Záujem o úvery na bývanie pretrváva

Objem úverov na bývanie aj v roku 2019 stále stúpa napriek tomu, že Národná banka Slovenska (NBS) sprísnila a naďalej sprísňuje podmienky pre ich poskytnutie. Ceny bytov idú už dlhšie obdobie mierne nahor, no ceny domov nabrali opačný trend a úrokové sadzby na úverových produktoch si zatiaľ tiež držia nízku hladinu.

Bankopoistenie aj iné doplnkové služby

Banka je v bežnom živote väčšinou chápaná ako inštitúcia, v ktorej máme uložené svoje peniaze, kde si môžeme požiadať o pôžičku, kde riešime svoje bezhotovostné aj hotovostné platobné operácie, kde môžeme získať cudziu menu... Menej známe je, že v banke si možno zriadiť aj viac druhov poistenia, využiť služby finančných poradcov či získať pomoc pri riešení niektorých finančných situácií.

Ponuky pôžičiek cez internet

V dnešnej dobe, keď internet patrí medzi úplne bežné a obľúbené komunikačné prostriedky nikoho neprekvapuje, že tak funguje aj trh s pôžičkami. Na rozdiel od nedávnej minulosti, keď si inzerciu pôžičiek a komunikáciu so záujemcami obvykle obhospodaroval priamo poskytovateľ produktu sa však trhové pomery trochu zmenili.

Fungujú ešte malé, rýchle pôžičky?

Pôžičky, ktoré poskytovatelia ponúkali pod názvami: rýchle, ihneď, do 24 hodín, krátkodobé, online... boli dlhodobo obľúbené a zažívali svoj boom hlavne v období, keď na finančnom trhu s pôžičkami pôsobilo množstvo rôznych subjektov. Po sprísnení poskytovateľských podmienok a zavedení licencií od Národnej banky Slovenska sa trh pozitívnym smerom prečistil, no malú, rýchlu pôžičku možno získať aj teraz. Nie síce od „hocikoho“, ale žiadateľ, ktorý potrebuje rýchlu finančnú výpomoc sa môže obrátiť na niektoré bankové inštitúcie, nebankové spoločnosti s licenciou alebo využiť formu P2P – pôžičky na súkromnej báze.

V bankovej ponuke Majstrovská pôžička aj lístky na hokej

Blížia sa majstrovstvá sveta v hokeji a kto si ešte nezabezpečil lístky, má ešte šancu ich získať a to celkom netradične - od banky. Znie to možno neštandardne, no je to realita. Raiffeisen bank pripravila pre hokejových fanúšikov, no nielen pre nich zaujímavú ponuku.

Nová pôžička pre študentov

Štúdium na vysokej škole u nás nikdy nebolo a asi ani nebude úplne zadarmo. Nebolo tomu tak ani v minulom režime, pretože aj vtedy si študent musel kupovať skriptá či platiť stravu a ubytovanie z vlastného alebo rodičovského vrecka. V súčasnosti je situácia podobná, tiež to nie je zadarmo a tak niektorým študentom možno príde vhod ponuka pôžičky na financovanie ich  štúdia. Študentské pôžičky majú síce vo svojom portfóliu aj banky, no teraz vláda na návrh Ministerstva školstva schválila aj novú tzv. stabilizačnú pôžičku. Príslušný zákon by mal nadobudnúť účinnosť 1.júna 2019.

Čo prináša „Veľké PLUS“ z Poštovej banky?

Poštová banka pripravila pre svojich klientov ponuku benefitov, platnú pre obdobie od 1.2.2019 do 31.12.2019. Tí, ktorí budú aktívne využívať svoj osobný účet a ďalšie bankové produkty sa môžu dopracovať k zľave na pôžičku, k zvýhodnenému úročeniu vkladu či sporenia, prípadne k povolenému prečerpaniu účtu. Najprv je však nutné splniť dané podmienky, pretože „Veľké PLUS“ nie je automaticky plusom pre všetkých klientov banky.

Za otvorenie účtu odmena

V súvislosti s bežnými účtami sa skôr hovorí o tom, že ich ceny stále rastú a nie o tom, že otvorenie nového  účtu  môže priniesť nejaký finančný bonus. Marketing je však marketing , banky ho samozrejme tiež využívajú a určite majú dobre spočítané, že získanie nového klienta sa oplatí aj napriek vynaloženým nákladom na stimuly.

Možnosti platby kartou sa rozširujú

Na Slovensku máme v súčasnosti v obehu približne toľko kusov platobných kariet, koľko máme obyvateľov. K bežnému účtu získavame od banky aj minimálne jednu debetnú platobnú kartu a v prípade záujmu a po splnení podmienok môžeme mať aj kreditnú kartu či predplatenú platobnú kartu. Vydávajú ich viaceré kartové spoločnosti (Visa, MasterCard...) a možno nimi platiť v tuzemsku aj v zahraničí.

Poznáte 365.bank?

Rôznych bankových inštitúcií máme na Slovensku celkom dosť a najnovším prírastkom je nová digitálna banka 365.bank. V testovacej prevádzke už nejakú dobu bola , informovali sme o tom aj na tomto portáli v článku „Novinky z Poštovej banky“, no od novembra minulého roka je už v bežnej prevádzke.

Aké aktuálne pôžičky ponúka Banka r. 2018?

Ekonomický týždenník TREND už viac než 20 rokov udeľuje výročné ceny za mimoriadne podnikateľské výsledky. Nie je to  komplexné hodnotenie, ale po vyhodnotení kritérií rastu, ziskovosti, efektívnosti na trhu sa stala Bankou roka 2018  Slovenská sporiteľňa, a.s. Minuloročný víťaz VÚB obsadila druhé miesto a tretia bola Tatra banka. Žiadne prevratné zmeny  na  bankovom trhu sa teda nekonali, uvedené subjekty si len prehodili poradie. Pre zaujímavosť aj iné kategórie, napr. medzi firmami znovu obhájila svoju najvyššiu pozíciu spoločnosť  ESET a najúspešnejšou firmou v oblasti poisťovníctva sa stala Allianz – Slovenská poisťovňa.

Prišiel nový rok, prišli zmeny vo finančných produktoch

Začal sa nový rok a ako obvykle, priniesol zmeny v rôznych oblastiach spoločenského života, pričom neobišiel ani finančný trh.

Vzostupný trend bankových poplatkov pokračuje

V súčasnosti pôsobí na Slovensku 27 bankových inštitúcií a pobočiek zahraničných bánk, ktoré majú oprávnenie na činnosť. V realite to znamená, že banka ako akciová spoločnosť môže prijímať vklady, poskytovať úvery a vykonávať iné bankové činnosti t.j. tuzemské a cezhraničné prevody peňažných prostriedkov, investičné a obchodné služby pre klientov...

Chystá sa návrat mladomanželských pôžičiek

Nemožno poprieť fakt, že mladomanželské pôžičky boli v predchádzajúcom režime populárne a obľúbené. Mladým ľuďom pomohli pri štarte do rodinného života a aj spoločnosť bola spokojná, pretože stúpala krivka pôrodnosti. Nasledujúce demokratické zmeny však priniesli aj zmenu priorít, sociálna politika bola nastavená iným spôsobom a tento typ pôžičiek neskôr zanikol. To sa však už v súčasnosti mení, mladomanželské pôžičky sa „oprašujú“ a na svet prichádza nový návrh pôžičiek pre mladých.

Môže získať cudzinec pôžičku?

Ekonomická situácia na Slovensku sa vyvíja tak, že z nedávno minulej miery evidovanej nezamestnanosti okolo 10 % je v súčasnosti tento ukazovateľ podľa údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny na úrovni 5,38 % - september 2018. Hoci to stále predstavuje cca 180 tisíc nezamestnaných, ich štruktúra je taká, že viacerí zamestnávatelia sú nútení hľadať ľudí do svojich prevádzok aj mimo územia SR. Stali sme sa krajinou, kde nachádza pracovné uplatnenie stále viac cudzincov a to tak z krajín Európskej únie (Bulhari, Rumuni), ako aj z krajín mimo nej (Srbi, Ukrajinci...). Majú títo cudzinci možnosť získať u nás bankové či nebankové pôžičky?

Predschválený úver

Už niekoľko rokov patrí Slovensko k špičke v rámci Európskej únie z hľadiska zadĺženia domácností. Výrazne k tomu prispievajú hlavne výhodné úvery na obstaranie bývania, ale na druhej strane darí sa ekonomike, platy rastú a ľudia si viac „dovoľujú“. Niekedy je to aj napriek chýbajúcim vlastným financiám, v štýle – veď si môžeme požičať. Finančné inštitúcie sú v tomto smere tiež pripravené. V podstate predsa na tom nie je nič zlé, ak si chce požičať spotrebiteľ, ktorý je  dlhoročným aktívnym klientom banky, má pozitívnu úverovú históriu, pravidelný príjem na bezproblémové splácanie, banka je ústretová a sama ponúka napr. produkt predschválený úver.

Aj príjem z kryptomien podlieha zdaneniu

Rastúci záujem o kryptomeny t. j. digitálne platidlo založené na princípe kryptografie (ďalšie informácie možno nájsť aj v článku „Kryptomena klasickú peňaženku nepotrebuje“ zverejnenom na tomto portáli) a možnosť ich vysokého zhodnotenia nenecháva chladnými ani medzinárodné centrálne banky. Ich postoj ku kryptomenám je síce rôzny, v súčasnosti väčšinou opatrný, no Medzinárodný menový fond uvádza, že centrálne banky by dokonca mohli reagovať na rastúci dopyt vytvorením vlastných kryptomien.  Zatiaľ sa tak nedeje, no národné banky už prijímajú určité opatrenia  a Národná banka Slovenska (NBS) tiež nie je výnimkou.