Výška úrokovej sadzby – to je zvyčajne to prvé, čo si človek všíma, ak si chce vziať pôžičku alebo vložiť svoje finančné prostriedky do banky. Je to však úplne správne? Pred odpoveďou možno neuškodí pripomenúť si definíciu tohto spojenia.

Úrokové sadzby na pôžičkách a vkladoch

Podľa slovníka bankových pojmov je úroková sadzba (miera) cena, ktorá sa platí za požičanie peňazí (pôžička, úver...), neobsahuje sumu poplatkov ani iných nákladov a spravidla sa vyjadruje ako percento z peňažnej sumy požičanej na jeden rok -  p.a. (per annum). V prípade, ak klient do banky peniaze vkladá (termínovaný účet, vkladná knižka, sporenie...), vtedy úroková sadzba vyjadruje, koľko mu za to banka zaplatí.

Aká je aktuálna výška úrokových sadzieb?

Z momentálneho stavu na slovenskom finančnom trhu majú určite väčšiu radosť tí, ktorí si peniaze nedávno požičali resp. uvažujú, že  v blízkej budúcnosti  o nejaký úver požiadajú. Na druhej strane určite „nevyskakujú od radosti“ tí, ktorí by chceli zhodnotiť svoje voľné finančné prostriedky formou vkladu do banky, na niektorý z ponúkaných sporiacich produktov. Čísla hovoria jasnou rečou, veď aj podľa nižšie uvedeného prehľadu to môže posúdiť  každý sám.

Úrokové miery v tuzemsku

Ilustratívny výber z prehľadu niektorých úrokových sadzieb, ktoré na svojej internetovej stránke zverejnila Národná banka Slovenska. Spotrebiteľské úvery sú definované ako úvery poskytnuté na osobnú spotrebu, k ostatným úverom sa radia napr. podnikateľské úvery, konsolidačné produkty, študentské pôžičky... Priemerná úroková miera úverov na nehnuteľnosti bola za rok 2017  na výške 3,78 (pri úveroch nad 5 rokov 2,34). Nové obchody t.j. nové úverové zmluvy uzatvorené v r. 2017 mali mierne klesajúci trend úročenia.

Hoci je aj z vyššie uvedeného zrejmé, že sú úrokové miery úverov v súčasnosti stále na celkom prijateľnej úrovni, pri výbere pôžičky je vhodnejšie pozerať skôr na výšku RPMN (ročná percentuálna miera nákladov) ako na úrokovú sadzbu. Nízka úroková sadzba totiž ešte nie je zárukou výhodnejšej pôžičky. Netreba zabudnúť na poplatky napr. za poskytnutie úveru, za vedenie  účtu, za prevedenie zmeny v úverovej zmluve ... V RPMN je zahrnutá aj úroková sadzba, aj poplatky a tiež zohľadnená doba splatnosti, čo dáva reálnejší obraz o výške celkovej odplaty za pôžičku. Dobrou cestou môže byť hľadanie takej pôžičky, ktorej RPMN sa čo najviac približuje k ponúkanej úrokovej sadzbe. V praxi tiež netreba byť prekvapený, ak sa v reklame avizovaná výška úrokovej sadzby úverového produktu odlišuje od reality pri zjednávaní u  poskytovateľa.

Pri vkladoch s výpovednou lehotou boli ešte nižšie výnosy , „až“ 0,29... Pre objektívnosť je však nutné poznamenať, že existujú aj iné možnosti investovania, ktorými je možné dosiahnuť vyššie zhodnotenie vložených financií ako napr. podielové fondy, cenné papiere... a niekoľko informácií na túto tému ponúkajú aj články na www.financieonline.sk. Ten, kto je v súčasnosti  verný len klasickým vkladovým produktom má naozaj málo dôvodov tešiť sa zo svojich finančných  výnosov.

Hodnocení kategorie 4.5
Úrokové sadzby na pôžičkách a vkladoch hodnotenie návštevníkov 4.2/5 z 1 hlasov.

Spoľahlivé pôžičky

25 000
Výška pôžičky 600 € - 25 000 €
Úrok od 5,5 %
Splatnosť 12 - 96 mes.
24 000
Výška pôžičky 350 € - 24 000 €
Úrok od 5,9 %
Splatnosť 12 - 96 mes.

Diskuze