Úsilie mnohých Slovákov zabezpečiť si vlastný byt či dom nezastavila (možno len trochu pribrzdila) ani pandemická situácia a záujem o hypotekárne úvery sa tak neznižuje. Financovanie  resp. dofinancovanie nového bývania formou hypotéky je stále vyhľadávané. Prispieva k tomu viacero faktorov, k tým rozhodujúcim možno priradiť stále vysoké ceny nehnuteľností na realitnom trhu, takže väčšina záujemcov nie je schopná pokryť požadovanú sumu z vlastných zdrojov. Na druhej strane tiež možnosť získať potrebné financie cez priaznivú ponuku hypotekárneho úverovania. Banky aj v súčasnosti držia úrokové sadzby na predkrízovej úrovni,  RPMN je však flexibilnejšia – poplatky súvisiace s vybavením hypotéky viaceré bankové domy upravovali, väčšinou smerom nahor. Prísnejšie je posudzovaná aj bonita klientov, čo vyplýva s legislatívnych úprav, ale tiež z možných negatívnych dopadov krízy na výšku príjmov niektorých profesií.

Vlastné bývanie stále láka – žiadostí o hypotéku neubúda

Niekoľko štatistických údajov

Národná banka Slovenska (NBS) na svojej internetovej stránke www.nbs.sk nedávno zverejnila informácie pre verejnosť ohľadom ceny nehnuteľností a vývoja úverov na bývanie za 2.štvrťrok 2020. Priemerné ceny bývania naďalej rastú, oproti začiatku roka je to zvýšenie o 3, 6 % t.j. cca 60 € za meter štvorcový plochy. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka je to nárast až o 11, 2 %. V segmente nových bytov sa tak priemerná cena za štvorcový meter zvýšila na 2 024 €, u domov to predstavuje sumu 1 296 €. Najvyššie ceny sú dlhodobo v Bratislavskom kraji, malý pokles v súčasnosti zaznamenal len Banskobystrický kraj.

Najviac bankových úverov na bývanie poskytli v 2.štvrťroku 2020:

  • SLSP, jej priemerný podiel na všetkých poskytnutých úveroch je 26,32 %
  • VÚB, s podielom 22,25 %
  • Tatra banka, 14,05 %
  • ČSOB, 12,05 %

Analytici NBS zároveň konštatujú, že slovenský realitný trh sa vzďaľuje vývoju vo zvyšku ekonomiky.

Hypotéka je dlhodobý finančný záväzok

Zodpovedný výber hypotekárneho úveru a jeho poskytovateľa sa stále oplatí. V súčasnosti je uvádzaná priemerná suma hypotéky vo výške 84 000 € čo je aj pri 0,6 % úrokovej sadzbe celkom značná mesačná záťaž cca na 30 rokov. Hypotekárnych ponúk je však na finančnom trhu stále dosť, pri výbere poskytovateľa možno okrem odbornej pomoci finančných poradcov využiť i  webové stránky bankových inštitúcií, ale tiež viaceré internetové porovnávače a kalkulačky, pretože orientovať sa v niektorých  termínoch (doba fixácie, LTV, DTI 8...) môže byť pre bežného žiadateľa celkom obtiažne.

Možno využiť aj akciovú hypotéku

Viaceré banky aj v tomto období ponúkajú hypotekárne produkty za zvýhodnených podmienok, s rôznymi bonusmi:

  • so zľavou z úrokovej sadzby alebo odpustením úhrady úrokov na určité obdobie
  • bez poplatkov za vybavenie resp. poskytnutie hypotéky
  • s preplatením nákladov za vypracovanie znaleckého posudku
  • s vybavením zápisu do katastra nehnuteľností
  • možnosť refinancovania, pričom banka preplatí náklady za predčasné splatenie úveru v inej banke

Akcie na hypotéky prebiehajú v súčasnosti napr. v ČSOB, SLSP, Tatra banke, VÚB, Fio banke, BKS Bank.

Hodnocení kategorie 4.5
Vlastné bývanie stále láka – žiadostí o hypotéku neubúda hodnotenie návštevníkov 4.2/5 z 0 hlasov.

Spoľahlivé pôžičky

Diskuze