V súvislosti s bežnými účtami sa skôr hovorí o tom, že ich ceny stále rastú a nie o tom, že otvorenie nového  účtu  môže priniesť nejaký finančný bonus. Marketing je však marketing , banky ho samozrejme tiež využívajú a určite majú dobre spočítané, že získanie nového klienta sa oplatí aj napriek vynaloženým nákladom na stimuly.

Za otvorenie účtu odmena

Bežný účet je bežnou súčasťou spravovania financií

Človek v aktívnom veku, ktorý v súčasnosti nemá vlastný bežný účet je už naozaj bielou vranou. V reálnej finančnej praxi skôr pribúdajú ľudia, ktorí majú viac osobných účtov v rôznych bankových inštitúciách.  Momentálne máme na Slovensku 27 bánk, takže si každý môže vybrať tú „svoju“, ktorá má v ponuke taký bežný účet, ktorý klientovi najviac vyhovuje. Na prvý pohľad sa môže zdať, že je to celkom jednoduché, no ak chceme aby bola naša práca s osobnými financiami efektná aj efektívna, mali by sme procesu výberu bežného účtu – akého a od koho, venovať pozornosť. Väčšine ľudí totiž nie je ľahostajné koľko si banka zaúčtuje za jeho vedenie, prípadne ktoré služby sú v rámci bežného účtu zdarma.

Vybrať si možno z viacerých typov účtov

Podľa slovníka bankových pojmov je bežný účet základný bankový produkt, prostredníctvom ktorého môže klient vykonávať platobné operácie – vklady, výbery, bezhotovostné úhrady, finančné prevody na iný účet... Banky majú v podstate dva typy bežných účtov – legislatívny a komerčný. Ako vyplýva aj z ich názvov, legislatívny musí banka ponúkať zo zákona a komerčný si upravuje podľa vlastných potrieb. Obidva typy majú svoje špecifiká, ktoré by mal vziať klient pri výbere svojho účtu do úvahy.

Legislatívny účet pod názvom Základný bankový produkt, Platobný účet so základnými funkciami alebo aj Osobitný účet dlžníka nie je určený pre všetkých záujemcov o otvorenie bežného účtu. Ak si chce klient otvoriť niektorý z uvedených legislatívnych účtov, musí splniť určené podmienky napr. jeho mesačný príjem nesmie byť vyšší ako 1,1 násobok minimálnej mzdy (v súčasnosti 572 € mesačne) a zároveň nesmie mať zriadený iný platobný účet. Tento účet má nulový poplatok za jeho vedenie. Bez ohľadu na príjem, ak klientovi stačí len jeden platobný účet, môže vyžiť Platobný účet so základnými funkciami (1 debetná karta, neobmedzený počet hotovostných aj bezhotovostných transakcií a výberov z bankomatov vlastnej banky), za vedenie ktorého zaplatí mesačne 3 €.

Podmienky získania a ceny za vedenie komerčných účtov si nastavuje každá banka individuálne. Za detské a študentské účty sa zvyčajne neplatí, pri najviac využívanom obyčajnom či štandardnom bežnom účte je v súčasnosti mesačný poplatok 3 – 8 €, pri prémiovom balíku služieb je to suma 12 – 15 € .To znamená, že za vedenie bežného účtu možno ročne zaplatiť 36 € alebo aj 144 € alebo 0 €.

Porovnať ponuky sa oplatí

K tomu, aby si budúci užívateľ vybral bežný účet, ktorý by čo najlepšie vyhovoval jeho požiadavkám, je vhodné vopred analyzovať vlastné potreby aj očakávané služby a následne môže pomôcť pri výbere porovnanie ponúk jednotlivých bankových subjektov. Nachádzajú sa aj na viacerých internetových stránkach, stačí si ich „vygoogliť“.

V súčasnosti možno v niektorých bankách získať aj odmenu za otvorenie bežného účtu. Kto sa poponáhľa a do konca februára požiada o otvorenie účtu v Reiffeissen bank môže získať od banky finančný bonus t.j. pripísanie 50 € na účet. Pre úplnosť však treba dodať, že k tomu  nestačí len nový účet, ale následne je na tento produkt potrebné aj presmerovať svoj príjem a do polovice marca zrealizovať jednorazovú platbu kartou, vydanou k tomuto účtu.

Akciovú ponuku má tiež UniCredit Bank, ktorá za založenie U Konta ponúka odmenu 40 €. Ani v tomto prípade však nejde o peniaze na ruku, ale o formu bonusu za zrealizovaný nákup kartou v obchodnom reťazci.

Banky ponúkajú  komerčný  bežný účet aj zadarmo, no zvyčajne je potrebné na oslobodenie od poplatkov splniť určité podmienky, ako napr. mesačný príjem na účet v požadovanej sume, aktívne využívanie platobnej karty, trvalé príkazy a inkasá z účtu... Existujú však aj také, ktoré majú v portfóliu bežný účet zadarmo aj bez podmienok – sú to internetové banky mBank, Fio banka a 365.bank. Výberom vhodného účtu teda možno získať aj odmenu aj dlhodobo šetriť na poplatkoch.

Hodnocení kategorie 4.5
Za otvorenie účtu odmena hodnotenie návštevníkov 4.2/5 z 4 hlasov.

Spoľahlivé pôžičky

24 000
Výška pôžičky 350 € - 24 000 €
Úrok od 5,9 %
Splatnosť 12 - 96 mes.
25 000
Výška pôžičky 650 € - 25 000 €
Úrok od 5,9 %
Splatnosť 1 - 7 rokov

Diskuze